Zdrowie i Uroda

8 rzeczy, które musisz wiedzieć o noszeniu soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to metoda korekcji optycznej, która w ostatnich dekadach zyskała dużą popularność. Występują one w wielu różnych typach, kształtach i receptach oraz do wielu różnych zastosowań. Oto 8 ważnych faktów na temat soczewek kontaktowych.

1. W Hiszpanii jest 2,5 mln użytkowników soczewek kontaktowych.

Według danych z Białej Księgi na temat widzenia w Hiszpanii, opublikowanej przez Hiszpańską Federację Stowarzyszeń Sektora Optycznego (FEDAO), Generalną Radę Kolegiów Optometrystów (CGCOO), Krajowe Kolegium Optometrystów (CNOO) oraz Visión y Vida, szacuje się, że około 7,4% populacji Hiszpanii w wieku od 12 do 65 lat nosi soczewki kontaktowe. Liczba ta stanowi około 2,5 mln osób, ale czy soczewki jednodniowe są wygodne? Sprawdź odpowiedź.

2. W niektórych przypadkach soczewki mogą nie być najbardziej odpowiednią metodą korekcji.

Soczewki mogą nie być zalecane dla:

 • Osoby z częstymi infekcjami oczu
 • Pacjenci cierpiący na ciężkie alergie
 • Osoby z oporną na leczenie suchością oczu
 • Osoby pracujące w zapylonym środowisku
 • Kandydaci, którzy nie są w stanie odpowiednio traktować i pielęgnować soczewek.

3. Jedną z najczęstszych przyczyn infekcji oczu są soczewki kontaktowe.

Zapalenie rogówki (zapalenie rogówki) może być spowodowane przez różne rzeczy, w tym bakterie, grzyby, a w szczególności mikroby, takie jak acanthamoeba, która jest powszechna wśród użytkowników soczewek kontaktowych i powoduje infekcję, która jest trudna do leczenia. W ciężkich przypadkach może powodować bliznowacenie rogówki i prowadzić do problemów ze wzrokiem wymagających przeszczepu rogówki.

4. Istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać zakażeniu

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać i sprzyjać rozwojowi infekcji oczu soczewek kontaktowych.

 • Długotrwałe noszenie soczewek
 • Spanie bez zdejmowania soczewek kontaktowych
 • Brak łez pod soczewką
 • Czynniki środowiskowe, które wysuszają lub zmieniają idealny stan oka i soczewki.
 • Brak higieny zarówno soczewek, jak i pojemnika na soczewki, stosowanie niespecyficznych płynów czyszczących lub nadmierne wielokrotne używanie roztworu.

Właściwe postępowanie z soczewkami, ich przechowywanie i czyszczenie ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia zapalenia rogówki.

5. Regularne sprawdzanie dopasowania soczewek ma ogromne znaczenie

Stare, źle utrzymane lub niewłaściwie dopasowane soczewki mogą powodować zarysowania lub wzrost naczyń krwionośnych w rogówce – tkance, która zwykle nie jest zaopatrywana w krew. Z tego powodu należy regularnie sprawdzać dopasowanie i moc soczewek. Częstotliwość badań kontrolnych powinna być ustalona w zależności od rodzaju oka i problemów oraz z uwzględnieniem potrzeb wzrokowych pacjenta.

6. Infekcja oka spowodowana niewłaściwym użytkowaniem soczewki powoduje niewyraźne widzenie, ból, łzawienie i zaczerwienienie.

Objawy infekcji soczewek kontaktowych mogą obejmować niewyraźne widzenie, zaczerwienienie, ból, łzawienie lub nadmierną wydzielinę, nadwrażliwość na światło lub uczucie ciała obcego wewnątrz oka. Jeśli wystąpi któryś z tych objawów, należy niezwłocznie udać się na pogotowie, ponieważ niektóre infekcje soczewek kontaktowych mogą prowadzić do poważnej utraty wzroku. W takich przypadkach niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

7. Nie wszystkie krople do oczu nadają się do soczewek kontaktowych

Wszystkie rodzaje kropli do oczu mogą wchodzić w interakcje z soczewkami kontaktowymi, dlatego należy unikać ich stosowania podczas noszenia soczewek kontaktowych, z wyjątkiem kropli do oczu przepisanych przez okulistę. Domowe roztwory soli używane przez niektóre osoby do soczewek zostały powiązane z poważnymi infekcjami rogówki i należy ich unikać.

8. Unikaj zakupu kosmetycznych soczewek kontaktowych z nieokreślonych źródeł.

Kosmetyczne kolorowe lub kostiumowe soczewki kontaktowe nigdy nie powinny być kupowane w niespecjalistycznych sklepach. Nadzór i recepta okulisty jest konieczna w przypadku każdego rodzaju soczewek kontaktowych, ponieważ będą one miały kontakt z okiem i należy zapewnić ich bezpieczeństwo.

Porady dotyczące noszenia soczewek kontaktowych na plaży lub basenie

Soczewki kontaktowe wymagają również pewnej pielęgnacji, zwłaszcza gdy są noszone na plaży lub przy basenie. W takich przypadkach należy pamiętać o kilku rzeczach:

 1. Podczas przebywania w wodzie należy nosić okulary pływackie.
 2. Zawsze myj ręce przed obsługą lub czyszczeniem soczewek kontaktowych, zwłaszcza jeśli miałeś kontakt z chlorem, piaskiem lub kremem do opalania.
 3. Po kąpieli należy odczekać chwilę, a następnie zdjąć soczewki, aby odpowiednio je wyczyścić za pomocą specjalnego roztworu, który usunie wszelkie zarazki.
 4. Czyszczenie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie.
 5. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi zawsze, gdy jesteś na zewnątrz.

Musimy też pamiętać, że jedną z najważniejszych przyczyn zakażenia lub owrzodzenia rogówki jest nieostrożne używanie soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe to nadal ciało obce, które należy kontrolować i pielęgnować, aby substancje i zarazki, z którymi się stykają, nie spowodowały infekcji. Dodatkowo upał, substancje chemiczne zawarte w wodzie basenowej oraz sól morska często powodują o tej porze roku podrażnienia, wirusowe lub bakteryjne zapalenie spojówek, które może objawiać się takimi symptomami jak zaczerwienienie oczu, swędzenie, pieczenie, uczucie ciała obcego, nadwrażliwość na światło czy łzawienie.