Motoryzacja

Kilka słów o szkodzie całkowitej

Pewnie nie jeden raz słyszeliście o określeniu “szkoda całkowita” w odniesieniu do powypadkowych pojazdów, które posiadały ubezpieczenie samochodowe. Jednakże, nie zawsze do końca orientujemy się, czymże dokładnie taka szkoda jest, jak się ją oblicza i jaki ma ona wpływ na końcowy etap postępowania z naszym pojazdem.

Szkoda całkowita ac jest określana wtedy, gdy całkowity koszt naprawy samochodu przekracza wartość pojazdu na dzień szkody. Wartość danego pojazdu jest określana na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia, więc może ona się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Warto pamiętać również, że wszystkie szczegółowe informacje na temat szkody całkowitej, są zawsze zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Sprawa ma się troszkę inaczej, jeżeli chodzi o ubezpieczenie oc. W tym przypadku, szkoda całkowita zostaje zasądzona w momencie, gdy przywrócenie pojazdu do stanu poprzedniego jest niemożliwe lub naprawa niosłaby za sobą duże trudności oraz koszty. Zazwyczaj, jeżeli szkoda nie przekroczy około 100% wartości pojazdu na dzień szkody, to jego właściciel ma prawo zadecydować, czy zostanie zarządzona szkoda częściowa, czy też całkowita. W przeciwnym wypadku, czyli gdy pojazdu nie da się naprawić lub jego wartość naprawy przekroczy 100%, to ubezpieczyciel może samodzielnie podjąć decyzję o zarządzeniu szkody całkowitej.

Jak wygląda sposób rozliczenia? Załóżmy, że mamy pojazd, który został zakwalifikowany na szkodę całkowitą (dotyczy AC i OC). Ubezpieczyciel wylicza wtedy wartość nieuszkodzonego pojazdu na dzień szkody oraz wartość pojazdu (lub tego co z niego zostało) po szkodzie. Wypłacone odszkodowanie, jest niczym innym jak różnicą między pierwszą wartością (nieuszkodzony pojazd), a drugą (uszkodzony). W większości wypadków, należy potem sprzedać pozostałości samochodu “na części”, po cenie ustalonej przez ubezpieczyciela. Większość ubezpieczycieli oferuje pomoc w zakresie takiej sprzedaży, co w dużym stopniu odciąża klienta. Jeżeli jednak takie pozostałości z samochodu, nie będą przedstawiały żadnej wartości, to wtedy ubezpieczyciel wypłaci całą kwotę nieuszkodzonego pojazdu na dzień szkody. W takiej sytuacji, warunkiem wypłacenia ubezpieczenia jest kasacja pojazdu (resztek) oraz wyrejestrowanie pojazdu. Można się również ubiegać o zwrot niewykorzystanej składki OC.

 

Comments Off on Kilka słów o szkodzie całkowitej