Dom i Wnętrze

Projektowanie małej łazienki

ceramika łazienkowa

Wbrew pozorom, projektowanie dużych pomieszczeń, takich jak pokój dzienny, jest dużo prostsze niż projektowanie małej łazienki. Dlaczego? Otóż w łazience muszą się zmieścić takie elementy jak wanna lub kabina prysznicowa, sedes, umywalka, ewentualnie bidet. Cała ta ceramika łazienkowa musi być również odpowiednio podłączona do kanalizacji, tak aby możliwym było jej prawidłowe funkcjonowanie.

Bardzo często w łazience muszą się zmieścić także szafki, wieszaki na ręczniki, pralka oraz suszarka do ubrań. Poza ergonomią, ważne są również względy estetyczne. Na co więc zwrócić uwagę, projektując małą łazienkę?

GOTOWE PLANY PROJEKTOWE – OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

Sklepy budowlane często oferują gotowe plany zagospodarowania małej łazienki. Warto skorzystać z tych gotowych rozwiązań. Zaoszczędzą one nam trochę czasu i stresu związanego z projektowaniem wnętrza. Pamiętajmy, że te “gotowce” można niemal dowolnie modyfikować. Nie bójmy się poprosić o zmianę koloru kafelków czy rozmieszczenia elementów ceramiki łazienkowej.

JASNE KOLORY POWIĘKSZĄ ŁAZIENKĘ

Do małej łazienki nie warto kupować ciemnych kafelków czy dodatków. Przytłoczą one wnętrze i sprawią, że będzie ona wyglądała na jeszcze mniejszą niż w rzeczywistości. Warto postawić na klasyczną biel, ewentualnie z kilkoma kolorowymi akcentami w postaci na przykład barwnych dywaników łazienkowych czy ręczników. Osoby bardziej odważne mogą zdecydować się na zakupienie kolorowego elementu ceramiki łazienkowej – na przykład żółtej umywalki. Kolorowy akcent ożywi i optycznie powiększy małą łazienkę.

CERAMIKA ŁAZIENKOWA DLA MAŁEJ ŁAZIENKI

Dobranie elementów ceramiki łazienkowej dla małej łazienki to nie lada wyzwanie. Wybór w sklepach budowlanych jest przeogromny. Przed pójściem do sklepu budowlanego warto zanotować na kartce nasze preferencje oraz wymiary łazienki i zapytać wykwalifikowaną obsługę o radę. Sprzedawca z pewnością pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie.

KABINA PRYSZNICOWA CZY WANNA?

W małych łazienkach trzeba, niestety, bardziej skupić się na ergonomii ceramiki łazienkowej, a nie na wygodzie. Dlatego też lepiej wybrać kabinę prysznicową zamiast wanny – kabina zajmuje mniej miejsca w poziomie. Dzięki kabinie zyskamy więcej miejsca, które możemy wykorzystać na przykład na dodatkowe szafki czy wieszaczki na ręczniki.

UTRZYMANIE CZYSTOŚCI A WENTYLACJA

Częstym problemem małych łazienek jest kiepska wentylacja. W łazienkach panuje podwyższona wilgotność. W przypadku, gdy utrzymuje się ona przez dłuższy czas, w pomieszczeniu mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia pleśnie. Dlatego też warto zainwestować w dobrej jakości system wentylacyjny. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wentylatory łazienkowe zaopatrzone w czujniki wilgotności. W przypadku, gdy wzrośnie poziom wilgoci, wentylator włączy się by wysuszyć powietrze.