Dom i Wnętrze

Kolarstwo szosowe – dla kogo?

Na ulicach miast często można zobaczyć osoby jeżdżące na rowerach: do pracy, szkoły, czy po prostu rekreacyjnie. Trudno się dziwić, że coraz większa grupa ludzi decyduje się na poruszanie na rowerze, ponieważ często okazuje się to szybszy środek lokomocji niż na przykład komunikacja publiczna. Dodatkowo taka forma ruchu jest po prostu przyjemna.

Dlaczego ludzie jeżdżą na rowerach

W Polsce zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście składa się na niego wiele czynników, jak np. zdrowe odżywianie, czy wysypianie się, jednak aktywność fizyczna jest jednym z jego nieodłącznych elementów. Nie każdy może pozwolić sobie na bieganie (choćby ze względu na problemy ze stawami), czy regularne chodzenie do klubów fitness, natomiast jazda na rowerze nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, bowiem można na nim jeździć nawet do pracy.

Zdarza się, że taka forma rekreacji wciąga kogoś tak bardzo, że z czasem decyduje się zacząć uprawiać kolarstwo szosowe. Aby przejść na taki poziom potrzebna jest nie tylko chęć jazdy na rowerze, ale również systematyczność i determinacja. Poza tym oczywiście konieczny jest zakup kilku elementów wyposażenia jak np.: rower, odpowiedni strój oraz stojak na rowery.

Wyposażenie kolarza – co musi się w nim znaleźć

Nietrudno się domyślić, że niezbędny jest rzecz jasna odpowiedni rower, który jest najdroższym elementem ekwipunku. Inne to odzież oddychająca, dobrze dopasowana do sylwetki kolarza, rękawiczki, bidon, kask, czy stojak na rowery. Ten ostatni jest niezbędny, jeśli osoba, która zajmuje się kolarstwem szosowym sama sobie serwisuje rower. Jeśli tak nie jest zakup nie będzie konieczny, ponieważ każdy serwis ma oczywiście w swoim zaopatrzeniu montażowe stojaki rowerowe.

Warto pamiętać, że odpowiednie wyposażenie jest oczywiście konieczne, jednakże innym nieodłącznym elementem tego sportu jest regularny trening. Co ważne żaden – nawet początkujący kolarz – nie powinien ograniczać się wyłącznie do treningu na trasie rowerowej. Należy pamiętać o tym, że konieczne jest poprawianie swojej kondycji także w inny sposób, np. poprzez wizyty w siłowni, czy na basenie. Tylko taki wielowymiarowy trening może przynieść efekty pożądane przez każdego sportowca.

Wbrew pozorom kolarstwo szosowe nie jest sportem dla wszystkich. Jest on przeznaczony dla osób zdeterminowanych, które potrafią się zmotywować do regularnych treningów. Dobrze, aby potrafili sami zadbać o swój sprzęt (konieczny jest wtedy stojak na rowery!), aby uniknąć niepotrzebnych przerw w treningach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus P