Czym są forniry?
Nie trudno zauważyć, że ostatnimi czasy popularność fornirów znacząco wzrosła. Pewnie wiele osób zastanawia się, czym właściwie są te forniry, gdyż słowo to nie jest zbyt pospolite. Okazuje się jednak, że wiele osób ma je we własnych domach nie zdając sobie z tego zupełnie sprawy.
Forniry – do czego to jest potrzebne?
Popularna okleina używana jest w Polsce i na świecie od dziesiątek lat. Przez lata zmieniał się jej wygląd, jak również jej jakość, jednakże zawsze była i jest obecna w naszych domach. Mało kto jednak wie, że okleina to właśnie fornir, a właściwie jeden z jego rodzajów.
Tak więc fornirów używa się między innymi do oklejania drzwi. Oczywiście, niektórzy oklejają również przynajmniej niektóre z mebli. Jednakże, to właśnie do oklejania drzwi zdecydowanie najczęściej używa się fornirów.
Forniry to nie tylko okleina
Wspomniano już, iż okleina jest również nazywana fornirem. Jednakże, oprócz okleiny istnieją również na przykład forniry modyfikowane. Jest to stosunkowo nowy materiał, który jednak ze względu na posiadanie kilku niezwykle interesujących cech już niedługo może zawitać do większości mieszkań.
Jeśli chodzi o forniry modyfikowane, to jak sama nazwa wskazuje, powstają one wskutek obróbki naturalnych płatów drewna. Dlatego też, forniry modyfikowane nie są bezpośrednim odzwierciedleniem wyglądu drewna z którego powstały w przeciwieństwie do fornirów naturalnych. Warto zauważyć, że nie sposób uznać tej cechy fornirów modyfikowanych za wadę czy też zaletę. Są bowiem ludzie, którzy ponad wszystko cenią sobie wygląd naturalnych fornirów, natomiast inny wolą wygładzone forniry modyfikowane.
Warto zauważyć, że nie każde drzewo nadaje się do stworzenia fornirów. Niektóre gatunki są do tego po prostu nieodpowiednie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich fornirów, jednak przede wszystkim tych modyfikowanych. Ponadto, warto mieć na uwadze, iż nie jest możliwe stworzenie fornirów z drzewa o małej średnicy, dlatego drzewo przeznaczone na forniry musi być duże, a ponad wszystko jak najgrubsze.
Artykuł pisany we współpracy z firmą forniry – Atpol