Zdrowie i Uroda

Masaż klasyczny – którą technikę wybrać?

Obecnie bardzo popularne są różne zabiegi rehabilitacyjne, które mają pomóc ludziom w codziennym życiu. Szczególnie osoby starsze cenią sobie pomoc fizjoterapeuty. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre zabiegi wyszły poza schemat i są wykorzystywane również w innych sferach i branżach. Dotyczy to na przykład masażów.

Na czym polega masaż klasyczny?

Warto zwrócić uwagę na to, że masaż klasyczny jest najpopularniejszą formą masażu. Stosuje się go nie tylko w gabinetach fizjoterapii, ale również w salonach spa. Wszystko przez to, że pomaga w leczeniu, ale też relaksuję i pozwala na odprężenie całego ciała. Dodatkowe wykorzystanie muzyki relaksującej oraz aromaterapii zwiększy ten efekt. Ważne jest również to, by olejki i kremy miały zapach, który podoba się osobie, która jest masowana.

Masaż jest znany już od starożytności. Ludzie tak go pokochali, ponieważ dzięki niemu możliwe jest rozluźnienie mięśni oraz leczenie na przykład bólów głowy, stawów, ale też nerwicy. Szerokie zastosowanie sprawia, że naprawdę szerokie grono ludzi znajduje czas na to, by poddać się temu zabiegowi.

Jakie są techniki masażu klasycznego?

Ważne jest to, że masaż może być bardzo zróżnicowany. Wszystko przez to, że stosuje się aż osiem podstawowych technik. Można zaliczyć do nich, na przykład głaskania, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje i wstrząsanie. Warto zwrócić uwagę na to, żeby dopasować intensywność masażu indywidualnie. Ważne jest, by masaż nie sprawiał nikomu bólu, tylko wtedy będzie przyjemny.

Warto wspomnieć, że najpopularniejszą i najbardziej lubianą przez chorych, techniką masażu jest głaskanie. Polega to na tym, że dłoń osoby masujące porusza się delikatnie po powierzchni skóry. W taki sam sposób rozpoczyna się oraz kończy masaż klasyczny.

Zalety różnych technik

Najważniejsze jest to, że głaskanie ma działanie przeciwbólowe, ale również zwiększa się elastyczność mięśni i poprawia przepływ krwi oraz limfy. Bardzo podobne działanie ma metoda ugniatania. Ważne jest również to, że ugniatanie stanowi około czterdzieści procent całego masażu klasycznego. Dzięki niemu zostaje pobudzony przepływ krwi i limfy. Zwłaszcza po wysiłku fizycznym mięśnie ciała ulegają rozluźnieniu oraz pobudzeniu.

Oklepywanie polega na tym, że osoba masująca wykonuje serie energicznych uderzeń. Ważne jest to, by uderzenie następowały bardzo szybko, jeden po drugim. Dzięki tej metodzie następuje silne przekrwieni masowanej części ciała. Warto również podkreślić to, że osoba, która będzie wykonywała masaż musi mieć dużo siły. Tylko dzięki temu będzie w stanie bez problemu poprawnie zastosować tą metodę. Jeżeli chodzi o wibrację to polega ona na wprowadzeniu masowanego miejsca w szybkie drganie. Dzięki temu zmniejszają się obrzęki i napięcia mięśniowe, działa również przeciwbólowo, powoduje zwolnienie tętna i wzrost ciśnienia krwi. Jedną z jego głównych zalet jest to, że działa uspokajająco, ale również pobudzająco. Ważna jest również informacja, że wstrząsanie stosuje się na końcu masażu. Wszystko przez to, że powoduje obniżenie napięcia mięśni oraz usprawnia przepływ krwi oraz limfy.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA

Comments Off on Masaż klasyczny – którą technikę wybrać?