Ciekawe

Automatyka w ogrodzie

Systemy nawadniania trawników bywają realizowane na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystywane wynurzalne zraszacze do trawy mogą być sterowane na wiele sposobów – od zarządzania manualnego, poprzez ręczne podłączenie do źródła wody, po systemy bezobsługowe i w pełni automatyczne, pozwalające oszczędzić końcowemu użytkownikowi wiele wysiłku i energii, a także – jeżeli nie przede wszystkim – czasu.

Automatyczne nawadnianie ogrodów

Jakkolwiek po zainwestowaniu w zraszacze, praca jaka pozostaje nam do wykonania w tym zakresie zdecydowanie nie należy do najcięższych, wciąż wymaga jednak naszej obecności i bieżącej kontroli przebiegu całego procesu. Podobnego problemu nie generują systemy nawadniania trawników http://zielony-trawnik.pl/ zarządzane przez sterownik nadrzędny czy też programator. Możliwe jest zaplanowanie rozpoczęcia i zakończenia nawadniania o dowolnej, wybranej przez użytkownika porze. Co istotne – także w nocy, dzięki czemu możemy liczyć na znaczne oszczędności, związane z ograniczonym parowaniem wynikającym z braku słońca. Najbardziej zaawansowane systemy umożliwiają także odczyt bieżących parametrów i proste sterowanie poprzez sms, z wykorzystaniem modułu GSM do sterownika. Z istotnych opcji rozbudowy warto wymienić także czujnik deszczu. Nawadnianie podczas opadów jest zbędne, w jakiś sposób musimy jednak doprowadzić do programatora informację o tym, że w danym momencie pada deszcz.

Zraszacze do trawy wynurzalne

Jest to jedna z dwóch podstawowych grup zraszaczy, stosowana wszędzie tam, gdzie potrzebne jest nawadnianie ogrodów. Niespecjalnie nadają się do nawadniania pól uprawnych – do tego celu służą tak zwane zraszacze polowe. Ponadto, uprawy polowe często wymagają zastosowania deszczowni współpracujących z pompą sterowaną przez układ falownikowy i regulator PID (proporcjonalno-całkująco-różniczkująco; najpowszechniejszy typ regulatora wykorzystywany w układach regulacji). Zraszacze wynurzalne instaluje się w podłożu tak, aby ich górna część znajdowała się na równi z poziomem gruntu. W momencie wzrostu ciśnienia, spowodowanego podłączeniem źródła wody, ze zraszacza wysuwa się część wynurzalna.

Dobór rozmieszczenia zraszaczy

Bardzo istotną rzeczą jest fakt, że każdy zraszacz zapewni równomierne nawodnienie na obszarze wynoszącym zaledwie 50-60% nominalnej średnicy nawadniania podawanej w jego parametrach technicznych. Jakkolwiek woda dotrze rzecz jasna także do pozostałej części, jej ilość może jednak okazać się zbyt mała. Koniecznie należy o tym pamiętać przy planowaniu rozłożenia zraszaczy w naszym ogrodzie.

e-scale.org masystem.pl zobacz wiecje