Ciekawe

Endometrioza – sposoby leczenia

Endometrioza, inaczej zewnętrzna gruczolakowatość macicy lub wędrująca śluzówka jamy macicy, jest to choroba dotykająca niemal co dziesiątą kobietę. Jej przyczyny jak dotąd nie są znane. Polega ona na rozrastaniu się komórek endometrium oraz ich wędrówkę wgłąb organizmu. Patologiczne komórki wszczepiają się w zdrowe tkanki i tworzą na ich powierzchni niemające charakteru nowotworowego guzy oraz torbiele, które powodują stany zapalne, wewnętrzne krwawienia oraz dolegliwości bólowe.Objawy endometriozy utrudniają, a niekiedy nawet uniemożliwiają, normalne funkcjonowanie.

Endometrioza – leczenie

W przypadkach tak skomplikowanych schorzeń jak endometrioza leczenie jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjentki. Nie istnieje żaden schemat postępowania lekarskiego wobec gruczolakowatości macicy, ponieważ jej przyczyny nie są do końca jasne. Dobór odpowiedniego leczenia zależy przede wszystkim od planów prokreacyjnych dotkniętej chorobą kobiety. Obecnie stosuje się trzy podstawowe sposoby leczenia: farmakoterapię, hormonoterapię oraz leczenie operacyjne.

Farmakoterapia

W przypadku endometriozy leczenie za pomocą środków farmakologicznych jest leczeniem objawowym. Ma ono na celu przede wszystkim złagodzenie objawów oraz zapobieganie tworzeniu się nowych ognisk chorobowych. W dużym stopniu przyczynia się ono także do zminimalizowania ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań.

Hormonoterapia

Leczenie za pomocą hormonów nie jest wskazane dla kobiet, które planują posiadanie potomstwa, ponieważ przyjmowanie środków hormonalnych uniemożliwia zajście w ciążę. Hormonoterapia ma na celu zmniejszenie produkcji estrogenów w organizmie dotkniętej endometriozą kobiety. Estrogeny bowiem przyczyniają się do rozwoju ognisk chorobowych oraz zaostrzenia się objawów, Niestety, ta forma leczenia niesie za sobą szereg skutków ubocznych – między innymi problemy metaboliczne organizmu wskutek ingerencji w gospodarkę hormonalną (przede wszystkim tycie) oraz pojawienie się nadmiernego owłosienia na ciele pacjentki.

Leczenie endometriozy

W przypadku endometriozy leczenie operacyjne jest leczeniem z wyboru. Decydują się na nie pacjentki, którym objawy choroby w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie. Polega ono na chirurgicznym usunięciu tkanek, w których rozwinęły się ogniska chorobowe. Obecnie przeprowadza się zabiegi laparoskopowe (mało inwazyjne) oraz laparotomię, czyli operacjię podczas której wykonywane jest pełne cięcie w celu eksploracji jamy brzusznej pacjentki. Wybór metody zależy od stadium rozwoju choroby.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.