Dom i Wnętrze

Domy o niskim zużyciu energii

Domy energooszczędne w ostatnich latach stoją coraz bardziej popularne, choć i tak w budownictwie polskim stanowią mniejszość. Dlaczego tak się dzieje? Głównie ze względu na koszty, które początkowo są wyższe niż w przypadku tradycyjnych domów, dlatego dla wielu osób sformułowanie tanie domy energooszczędne jest nieprawdziwe.

Jakie zalety mają domy energooszczędne? A jakie wady?

Domy energooszczędne mają bardzo wiele zalet, które niedługo mogą stać się standardem w budownictwie:

  • są przyjazne środowisku naturalnego, nie naruszają krajobrazu, innymi słowy: ich budowanie jest decyzją proekologiczną,
  • mają nowoczesny wygląd, a więc posiadają wysoką wartość rynkową, co jest ważne dla osób, które kiedyś chciałyby taki dom sprzedać,
  • zapewniają wysoki komfort ciepła,
  • minimalizują zużycie energii,

Do wad natomiast można zaliczyć:

  • większy wydatek na samym początku budowy, szczególnie drogi jest sam projekt, który stanowi podstawę,
  • na rynku jest o wiele mniej osób, które zajmują się takimi rodzajami domów,
  • specyficzny wygląd domów energooszczędnych nie każdemu może przypaść do gustu.

Co to w zasadzie oznacza, że dom jest energooszczędny?

Domy energooszczędne jak nazwa sama wskazuje mają tę przewagę nad domami tradycyjnymi, że nie ucieka z nich tyle ciepła, zapewniają wyższy komfort termalny, ponieważ są tak zbudowane, że ulatnia się z nich mniej ciepła. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to za domy energooszczędne według unijnych rozporządzeń uważa się domy, których zużycie energii znajduje się poniżej górnej granicy, czyli 70 kwh/m2/rok.

Domy energooszczędne zapewniają niski koszt zużycia energii. Komfort cieplny zapewniony przez odpowiednią budowę nie oznacza również, jak wiele osób myśli, że domy niskoenergetyczne przegrzewają się latem. To mit. Jeżeli budynek energooszczędny zostanie poprawnie zaprojektowany i zbudowany, nie będą występować problemy z przegrzewaniem w okresie lata, a ja odpowiednio zaizolowane przegrody będą chronić przed wnikaniem ciepła.

Tanie domy energooszczędne – czy na pewno?

Prawdą jest, że takie domy są droższe niż budownictwo tradycyjne. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w nie się nie opłaca. Taki dom można uznać za inwestycję długofalową, której koszty zwrócą się po jakimś czasie.

Domy oszczędne za jakiś czas z pewnością staną się standardem, warto więc rozeznać się na rynku nieco wcześniej i podjąć odpowiednie decyzje. Tanich domów energooszczędnych będzie się pewnie budować wtedy więcej zważywszy na obecnie postępujące problemy ze środowiskiem naturalnym.