Ciekawe

Jak powstał wariograf? – informacje i ciekawostki

Urządzenie, które pozwala z łatwością wykrywać kłamstwa to oczywiście wariograf. Jego historia rozpoczęła się w USA, a od chwili powstania ulegał wielu przemianom. Ma to oczywiście związek z pojawianiem się co raz to nowszych rozwiązań technologicznych, a także rozwijającej się nauki i techniki. Kiedy dokładnie powstał wariograf? Jak wyglądała jego historia? O tym poniżej.

Wynalezienie wariografu

Wariograf czyli potocznie wykrywacz kłamstw powstał w latach 20-tych XX wieku. Dokładna data nie jest znana, ale wiadomo, że był to rok 1921. Co ciekawe nie żaden doświadczony naukowiec, ale student Uniwersytetu Kalifornijskiego stoi za wynalezieniem tego ciekawego urządzenia. Po konsultacjach w miejscowym policjantem student stworzył niesamowite dzieło. W Polsce pierwsza wzmianka o wariografie przypada natomiast na lata 60-te XX wieku.

Na świecie badania wariografem prowadzone były na szeroką skalę w branży wojskowej. Dopiero od lat 80-tych XX wieku rozpoczęto działania związane z wykorzystaniem wariografu także w sprawach cywilnych. W Polsce usługi wariograficzne obecne są od 1996 roku, a to wszystko za sprawą konkretnej instytucji. Chodzi tutaj oczywiście o Instytut Badań Wariograficznych.

Dynamiczne zmiany w zastosowaniu wariografu

Na początku swojego istnienia wariograf był urządzeniem, które wykorzystywane było przede wszystkim przez organy ścigania. Chodzi tu, więc o oddziały policyjne, biura kryminalistyczne i podobne. Aktualnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Doskonałym przykładem szerokich możliwości zastosowania wariografu jest oferta znajdująca się na stroniewariograf.com.pl Otóż na podstawie tejże oferty można przekonać się, że badania wariograficzne wykorzystywane są dzisiaj zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Wariograf nie jest już jedynie narzędziem kryminalistycznym, ale stanowi część bardzo powszechnie oferowanej usługi. Takie badania stanowią bowiem bardzo ważne dowody w różnego typu sprawach zarówno firmowych jak i prywatnych i są często jedynym wyjściem z konfliktowej sytuacji.