Zdrowie i Uroda

Warzywa na polskim stole

W codziennej gonitwie między pracą zawodową a obowiązkami domowymi zdarza się, że na przygotowanie pełnowartościowego posiłku pozostaje niewiele czasu. Zamiast komponować smaczne domowe jedzenie, wykorzystuje się gotowe mrożonki lub dania w słoikach, nie zawsze zastanawiając się, czy taka dieta jest dobra dla organizmu. Poszukując szybkich posiłków, warto przyjrzeć się ich składom i wybierać te najbardziej naturalne.

Tradycyjny polski obiad

Jeszcze niedawno polska dieta opierała się na tłustych gęstych sosach lub mięsie smażonym i wszechobecnych ziemniakach, co widoczne było na szkolnych stołówkach i miejskich jadłodajniach, gdzie stołujący się wybierali ten typ potraw, rezygnując z proponowanych dodatków warzywnych. Świadomość zdrowotna Polaków jednak rośnie, a dzięki wielu kampaniom społecznych z roku na rok zwiększa się ilość spożywanych warzyw.

Warzywa w diecie

Latem i jesienią korzysta się przede wszystkim z jarzyn świeżych, rosnących w polskich ogrodach i na wielkich plantacjach. W miesiącach zimowych i wczesnowiosennych kupujący preferują mrożonki lub warzywa kopcowane. Dużą popularnością cieszą się też te sprowadzane z różnych stron świata. Rzadziej sięga się po susz warzywny zarówno w postaci popularnych przypraw, jak i produktów ekologicznych.

Zupy i dania jednogarnkowe

Duża popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju zupy. Można je kupić w postaci gotowej w puszkach i słoikach. Wiele firm przygotowuje zupy w torebkach z wykorzystaniem suszu warzywnego i różnych dodatków. W ofercie są tez gotowe mieszanki warzyw mrożonych. Jeśli preferuje się samodzielne przygotowanie zupy, warto skorzystać z świeżych warzyw lub ułatwić sobie sprawę wykorzystując susz warzywny. Kupując jednak ten ostatni trzeba sprawdzić, czy zawiera tylko suszone warzywa, czy tez posiada dodatek popularnych ziół, na przykład lubczyku albo soli i często stosowanych konserwantów oraz chemicznych wzmacniaczy smaku.

Domowy susz warzywny

Dysponując własnym ogrodem i wolnym czasem można przygotować własne mieszanki suszonych warzyw na zimę. Wystarczy systematycznie zbierać warzywa sezonowe, kroić, trzeć na tarce i suszyć w przewiewnym miejscu lub używając elektrycznych suszarek. Przygotowując własny szu roślinny ma się pewność, że mieszanka zawiera tylko sprawdzone, ekologiczne warzywa , dobrane do indywidualnych potrzeb i preferencji.