Zdrowie i Uroda

Lubisz świeże soki? Zainwestuj w wyciskarkę wolnoobrotową!

5 porcji warzyw i owoców dziennie – to jedna z podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Świetnym sposobem, by o to zadbać, jest zakup urządzenia do przygotowywania soków w warunkach domowych – wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki. Zobacz, czym różnią się te sprzęty i dlaczego inwestycja w wyciskarkę się opłaca.

Z tekstu dowiesz się:

  • Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?
  • Czym charakteryzuje się sokowirówka?
  • Jaka wyciskarka do soków będzie odpowiednia do domu?

Wyciskarka do soków – co musisz o niej wiedzieć?

Już sama nazwa wyciskarka wolnoobrotowa daje ogólne pojęcie o tym, jak działa to urządzenie. Jego sercem jest ślimak rozszerzający się ku dołowi, który obraca się bardzo powoli. Dzięki temu owoce są dzielone na drobne kawałki i dokładnie miażdżone. Na koniec miąższ jest jeszcze przeciskany przez sitko. Urządzenie nie posiada ostrzy – jego działanie opiera się wyłącznie na dokładnym wyciskaniu owoców i warzyw. Ich suche pozostałości wyciskarka wypycha na zewnątrz, co bardzo ułatwia późniejsze czyszczenie sprzętu.

Wyciskarka wolnoobrotowa dobrze radzi sobie z warzywami i owocami miękkimi, twardymi (np. marchew czy jabłka), a także z drobnymi owocami jagodowymi i liśćmi (np. szpinaku czy jarmużu). Dzięki procesowi powolnego wyciskania otrzymujemy esencjonalny sok, który charakteryzuje się wyraźnie wyczuwalnym miąższem. Wyciśnięcie litra domowego soku zajmuje kilka minut. Co ważne – w przeciwieństwie do klasycznych sokowirówek wyciskarki pracują bardzo cicho.

Wyciskarka wolnoobrotowa – alternatywa dla sokowirówek

Wyciskarka do soków bywa czasem błędnie nazywana „sokowirówką wolnoobrotową”, co jest o tyle mylące, że sokowirówki to nieco inny typ sprzętu AGD. Ich działanie – w odróżnieniu od wyciskarek wolnoobrotowych – opiera się bowiem właśnie na wysokich obrotach.

W tym urządzeniu wyciskanie soku odbywa się poprzez szybkie obroty sita z otworami. Wytwarzająca się w ten sposób siła odśrodkowa dociska miąższ do ścianek komory, dzięki czemu otrzymujemy sok. Sokowirówki są tanie i proste w obsłudze. Z pewnością będzie to dobry wybór dla osób, które wolą soki rzadsze, bardziej napowietrzone i bez wyczuwalnego miąższu.

Tradycyjne sokowirówki mają jednak kilka minusów. Po pierwsze podczas pracy elementy urządzenia dość mocno się nagrzewają, a temperatura przeniesiona na owoce i warzywa prowadzi do utraty części witamin i minerałów. Po drugie sokowirówka pracuje znacznie głośniej niż wyciskarka wolnoobrotowa. Jeśli więc chcesz pić zdrowe soki do śniadania o 6 rano, lepiej przygotuj od razu dodatkową porcję dla sąsiadów. Po trzecie – sprzątanie po takiej produkcji soku może być nieco bardziej uciążliwe w porównaniu z wyciskarką. Miąższ gromadzi się bowiem na wielu elementach urządzenia, przez co zmywanie wymaga o wiele większej skrupulatności.

Jaka wyciskarka wolnoobrotowa sprawdzi się w domu?

Na rynku są dostępne wyciskarki wolnoobrotowe pionowe i poziome – czyli ze ślimakiem umieszczonym wertykalnie bądź horyzontalnie. W warunkach domowych bardzo dobrze sprawdzają się wyciskarki pionowe – zajmują mniej miejsca w kuchni, nie wymagają popychania miąższu w trakcie pracy i łatwo utrzymać je w czystości. Wyciskarki poziome uchodzą z kolei za sprzęt nieco bardziej profesjonalny, a część modeli posiada dodatkowo funkcje mielenia mięsa czy orzechów i ziaren.

Wyciskarki do soków dzielą się też na jedno- i dwuślimakowe. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy urządzenie o prostszej konstrukcji, które będzie zarazem szybsze w czyszczeniu. Wybierając wyciskarkę wolnoobrotową, warto też zwrócić uwagę na dodatkowe użyteczne funkcje i akcesoria, takie jak przystawki do przygotowywania lodów czy musów.

Chcesz wprowadzić do swojej codziennej diety pyszne domowe soki? Kliknij tutaj, by porównać dostępne modele wyciskarek wolnoobrotowych.