Czujnik nacisku
Czujniki nacisku powszechnie stosowane są zarówno w naszym życiu codziennym, jak i w przemyśle podczas używania specjalistycznej aparatury pomiarowej. Te niewielkie i niepozorne urządzenia znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie masa jest wielkością krytyczną. I choć to dość wyspecjalizowane elementy przeznaczone głównie dla robotyków, automatyków i inżynierów – warto przyjrzeć się im bliżej!
Charakterystyka czujnika nacisku
Czujnik nacisku nazywany jest również tensometrem. Jego zasada działania opiera się na przekształceniu energii mechanicznej w energię elektryczną poprzez wykrywanie właśnie siły nacisku określonego przedmiotu na powierzchnię i przekonwertowanie tej siły na energię elektryczną (dokładniej chodzi o postać sygnału elektrycznego).
Stosowane są one do wykonywania zadań pomiarowych, statycznych i dynamicznych. Wyróżniają się kompaktową budową oraz podwyższoną dokładnością, dzięki czemu chętnie są stosowane w aplikacjach przemysłowych oraz w różnego rodzaju laboratoriach i na wielu stanowiskach badawczych, gdzie klasa dokładności jest zmienną krytyczną.
Główne cechy czujnika nacisku
Czujniki nacisku z uwagi na różnorodność swojego zastosowania musi działać niezawodnie nawet w ekstremalnych warunkach. Mowa tutaj nie tylko o czynnikach środowiskowych (deszcz, mróz, silne nasłonecznienie), ale również w warunkach wysokiej udarności mechanicznej.
Warto podkreślić, że czujnik nacisku jest bryzgoszczelny. Na rynku są modele czujników nacisku z funkcją sterowania sygnałem 100% za pomocą rozstrojenia mostka pomiaru rezystorem bocznikowym.Czujniki nacisku znajdziemy w wagach sklepowych czy domowych i innych urządzeniach wykorzystujących masę jako pomiar główny. Ich zastosowanie jest jednak znacznie szersze w technikach laboratoryjnych czy przemysłowych. Czujniki nacisku znajdziemy więc w wagach platformowych, taśmowych, prasach wrzecionowych, urządzeniach dźwigowych.
Co jest ważne przy wyborze czujnika nacisku?
Pomimo swoich małych rozmiarów czujnik nacisku musi spełniać szereg wymagań technicznych, aby działał prawidłowo i mógł zmniejszać swoją rezystancję, gdy siła przyłożona do jego końcówki narasta.
Analizując specyfikację techniczną czujnika nacisku, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry jak: czas odpowiedzi, tolerancja wyjściowa czy tolerancja mechaniczna. Temperatura pracy czujnika powinna mieścić się w zakresie od 20 do 60 °C, temperatura przechowywania między -30 °C do 60 °C. Pobór prądu powinien mieścić się w zakresie od 5 mA do 20 mA.
Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.