Badania medyczne dla każdego
Bardzo często wydaje nam się, że przeprowadzenie badań medycznych uzależnione jest od posiadania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że niemal zawsze możemy udać się prywatnie do laboratorium medycznego i poprosić o wykonanie konkretnych badań medycznych. O jakich badaniach warto myśleć w takim kontekście? Czy zawsze musimy liczyć się z dużymi kosztami?
Temat badań medycznych wykonywanych na własną rękę zacząć należy od tego, że nie zawsze mowa jest o drogich badaniach. Skupimy się tutaj raczej na badaniach, które są dostępne dla każdego i które powinny być systematycznie przeprowadzane, aby kontrolować stan naszego organizmu.
Morfologia krwi
Jednym z podstawowych badań medycznych, które jednocześnie nie powinno naruszyć żadnego domowego budżetu, jest morfologia krwi. Jest to badanie dostępne w kwocie poniżej stu złotych, a które jest zalecane przez lekarzy do wykonywania przynajmniej raz w roku. Morfologia krwi jest badaniem krwi, która daje wyniki na temat ilości między innymi czerwonych krwinek, białych krwinek oraz płytek krwi. Jednocześnie z tego badania możemy dowiedzieć się na temat innych elementów znajdujących się we krwi osoby badanej – mikroelementów oraz makroelementów.
Ile trwa morfologia?
Samo pobranie krwi do badania nie powinno trwać więcej niż kilka minut. Na same jednak wyniki badania trzeba przeważnie poczekać kilka godzin – w większości przypadków wyniki są do odebrania tego samego dnia. Decydując się na badanie morfologiczne należy mieć na względzie, że wykonuje się je na czczo – od ostatniego posiłku musi upłynąć czas przynajmniej 6 godzin. Z tego też względu najlepiej i najwygodniej umawiać się na pobranie krwi z samego rana. Jest to rozwiązanie polecane również przez lekarzy, gdyż zmniejsza się wtedy ryzyko zapomnienia o koniecznych rygorach jedzeniowych – badanie medyczne będzie wiarygodniejsze.
Testy DNA – na ojcostwo
Drugim z badań medycznych, które nie jest w żaden sposób refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a które jest niezwykle przydatne do ustalania domowych stosunków czy też na etapie spraw sądowych (rozwodowej, separacji, alimentacji, etc.), jest badanie DNA – test na ojcostwo. Jest ono co prawda znacznie droższe niż badanie morfologiczne, gdyż wymaga stosowania specjalistycznych metod i pobrania dwóch próbek – od potencjalnego ojca dziecka oraz samego dziecka. Koszt test na ustalenie ojcostwa to w okolicach 1-2 tysięcy złotych.
Badania medyczne
Podsumowując, nie zawsze warto decydować się na badania medyczne w ramach publicznej służby zdrowia. Koszt niektórych badań jest tak niski, że wykonanie ich prywatnie znacznie przyśpiesza całą procedurę.
Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania