Dom i Wnętrze

Balustrady – istotny element dekoracji

Dobrze zaaranżowany dom zachowuje pełną harmonię w każdym aspekcie. Nieistotnie od pomieszczenia, zawsze wszystkie elementy współgrają ze sobą tworząc jedność. Bardzo istotnym jest aby dopilnować by wszelkie, nawet niepozorne elementy, były ze sobą dobrze skomponowane. Jednym z tego typu elementów mieszkania są balustrady. Pięknie skomponowane balustrady szklane w Warszawie stanowią obecnie trend, na którym wzoruje się wielu projektantów.

Dekoracja balkonu oraz schodów

Balustrady są kojarzone przede wszystkim jako elementy dekoracyjne wszelkich schodów. Nie można jednak zapomnieć jak istotną rolę pełnią w ozdabianiu balkonów. Duży balkon nad wejściem do domu stanowi bardzo istotny element architektoniczny całego domu. Ważnym zatem jest, aby został on odpowiednio udekorowany przez balustradę. Balustrady balkonowe najczęściej są kształtu kwadratowego lub półokrągłego. W pierwszy przypadku, konstrukcja nie jest dość skomplikowana, a na narożach mogą pojawić się ozdobne słupki, np. w formie rzeźbionych figur. W przypadku balkonów półokrągłych sprawa wygląda nieco trudniej, gdyż poręcz oraz wypełnienia balkonu muszą zostać odpowiednio wygięte. W przypadku balustrad balkonowych bardzo ważny jest materiał. Decyzja o materiale musi być podjęta duża bardziej świadomie, gdyż na zewnątrz jest on poddawany działaniu zmiennych warunków atmosferycznych. W związku z tym, musi być zdolny do wytrzymania ciepła, wody czy wiatru. W związku z tym warto odwiedzić stronę producenta takich balustrad, aby poznać szczegółową specyfikację danego produktu. Wpisując w wyszukiwarce „balustrady szklane Warszawa” można z łatwością odnaleźć wszelkie niezbędne informacje.

W przypadku balustrady na schody, bardzo istotny jest kształt schodów. To on definiuje kształt oraz materiał wykonania balustrady. Schody są elementem wnętrza, który może stanowić podstawę aranżacji. Wszystko zależy od umiejscowienia schodów. Jeżeli są one ustawione dość centralnie w położeniu domu, a tym samym rzucają się w oczy, warto zainwestować w balustradę, która jeszcze bardziej podkreśli ich szczególne cechy i razem stworzą unikalny wystrój. Jeżeli schody są niewidoczne i są ukryte gdzieś w kącie, nie warto wybierać przesadnie wystrojonej balustrady. Odpowiednio dobrana balustrada może dodać lekkości nawet dużym, ciężkim betonowym schodom.

Dobór materiału na balustradę

Dobór odpowiedniego materiału jest kluczowy, gdyż to on definiuje wygląd oraz wytrzymałość danej balustrady. W przypadku balustrady zewnętrznej wybór jest o tyle trudny, gdyż należy pamiętać o działaniu pogody przez cały rok. Bardzo często są wtedy wykorzystywane balustrady metalowe, które można pokryć powłoką ochronną. Są wtedy wystarczająco wytrzymałe i odporne na korozję. Równie wytrzymałe są balustrady kamienne, jednak stosowane jedynie w budynkach zabytkowych oraz domach, które są historycznie stylizowane.

W przypadku balustrad na schody, prym ciągle wiedzie drewno. Jest to materiał, który może nadać spokoju i ciepła do pomieszczenia. Ponadto pasuje do wszystkiego. Jest stosunkowo wytrzymałe oraz można rzeźbić w nim różnorodne wzory. Dlatego posiada tak duże zastosowanie ogólnie w aranżacji wnętrz. Ponadto, coraz popularniejsze stają się balustrady szklane. Wyglądają bardzo nowocześnie i dobrze komponują się z pozostałymi materiałami. Niestety, do ich wyprodukowania należy skorzystać z usług fachowców. Można ich znaleźć chociażby w Internecie wpisując w wyszukiwarkę hasło „balustrady szklane warszawa”.

Dobór odpowiedniej balustrady może mieć kluczowe znaczenie w aranżacji wnętrza całego domu. Jeżeli wybór będzie prawidłowy, można być pewnym, iż w efekcie powstanie harmonijne arcydzieło. Warto przyjrzeć się trendom pojawiającym się w innych miastach, gdyż mogą być inspiracją, dla każdego. Szczególnie pięknie prezentują się balustrady szklane w Warszawie.