Technologia

Beton na miarę XXI wieku

Zastanówmy się jak winien wyglądać bądź, czym się charakteryzować beton na miarę dzisiejszych czasów. Na pierwsze miejsce wysuwa się przede wszystkim wytrzymałość na ściskanie. Wytrzymałość określana jest przez klasę betonu. Ogólnie mówiąc dotyczy ona naprężeń ściskających, jakie może on przenieść. Przykładowo w przypadku zwykłego budownictwa jednorodzinnego dominują mieszanki o klasach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 oraz C25/30. Pierwsza wartość dotyczy wytrzymałości na ściskanie próbek o kształcie walca, druga zaś o kształcie sześcianu.

Dlaczego wytrzymałość w elementach sześciennych jest większa? Wszystko za sprawą korzystnego rozkładu naprężeń. Nie da się jednak nie zauważyć, że rzadko tworzy się tak foremne budowle. Bezpieczniej jest zatem patrzeć na wartość pierwszą dotyczącą próbek walcowych – unikniemy w ten sposób rozczarowań.

Największy wpływ na wytrzymałość betonu ma procentowa zawartość cementu, a także wskaźnik wodno-spoiwowy. Czym więcej spoiwa i mnie wody, tym beton będzie mocniejszy. Niestety nie możemy bez umiary zwiększać ilości cementu w mieszance. Za duża ilość tego składnika ma negatywny wpływ na jej właściwości reologiczne. Prościej mówiąc skurcz doprowadza do nadmiernych naprężeń, a także zwiększenia temperatury hydratacji. Skutkiem źle dobranych ilościowo składników są pęknięcia. W niektórych przypadkach możliwe jest ich ograniczenie za pomocą specjalnych zbrojeń przeciwskurczowych. Jednakże, dużo lepszą opcją jest wysokowytrzymały beton z odpowiednią domieszką środków chemicznych.

Nie możemy zapominać, że chociaż wytrzymałość na ściskanie betonu będzie wysoka, wytrzymałość na rozciąganie będzie dziesięciokrotnie mniejsza. Belki oraz płyty konstrukcyjne, a także każde elementy, które docelowo mają się zginać muszą być odpowiednio dozbrojone prętami oraz stalowymi siatkami. Naprężenie rozciągające osadzane jest na stali, zaś beton odpowiada wtedy wyłączę za ściskanie. Zbrojenie główne układami zgodnie ze schematem statycznym elementu.

Na rynku znajdziemy wiele praktycznych mieszanek betonowych np. beton samozagęszczalny – o niezwykle prostej urabialności, włóknobeton – materiał o podwyższonej odporności na uderzenia, żywioły, skrajne temperatury, a także korozję, dodatkowo jest on sprężysty oraz elastyczny, samopoziomujący – dedykowany przede wszystkim na podkłady podłogowe, niezwykle gładki, beton wysokowartościowy – o najwyższych możliwych parametrach technicznych, beton wodoszczelny, beton lekki – przydatny podczas renowacji stropów, a także beton odporny na ścieranie, beton architektoniczny oraz różnego rodzaje domieszki.

 Szukasz wytwórni betonu? Zobacz