Budowa okna
W każdym domu znajdują się takie elementy, nad których budową nigdy nie przyszło nam do głowy się zastanawiać. To oczywiste, że są w budynku i, o ile sami nie musieliśmy ich zamontowywać, nie mamy na ich temat żadnej wiedzy.
Jednym z przykładów takich rzeczy są okna. Coś oczywistego, co znajduje się w każdym domu. Przypominamy sobie o nich tylko wtedy, kiedy trzeba wymienić uszczelki do okien albo staną się brudne i musimy je umyć.
Jak zbudowane jest okno? Z jakich materiałów się składa? Jakie mamy rodzaje okien?
Budowa okna
Okno składa się z kilku elementów.
Pierwszy z nich to ościeżnica, czyli rama zamontowana w ścianie.
Drugi składnik to skrzydło okienne. Jest to część ruchoma okna, którą przymocowujemy do ramy za pomocą zawiasów. Wyróżniamy okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i tak dalej – w zależności od ilości skrzydeł.
Trzeci element, bez którego okno by nie istniało to wypełnienie ramy skrzydeł. Zazwyczaj jest to tafla szkła pojedyncza, podwójna lub potrójna, czyli po prostu szyba. Co ciekawe – nie zawsze wypełnienie okna miało tę formę. Do siedemnastego wieku na miejscu szyb znajdowały się błony okienne.
Oczywiście, ważnym elementem są także uszczelki do okien dzięki którym okna dobrze izolują ciepło.
Materiały
Materiały, z których najczęściej wykonywane są okna to drewno, PCW i profile metalowe (ze stali lub z aluminium). Przy oknie zazwyczaj występuje także parapet. Zewnętrzne zwykle wykonane są z blachy albo PCW. Natomiast te, które mamy w mieszkaniach są zrobione z drewna, kamienia, kamienia sztucznego lub konglomeratu.
Rodzaje okien
Wyróżniamy kilka typów okien.
Okna krosnowe mają niewielką izolację termiczną i akustyczną. Dlatego zazwyczaj są wykonywane w oszczędny sposób – są szklone pojedynczo, a ponadto montuje się raczej na poddaszach i w piwnicach.
Okna ościeżnicowe mają także nazwę “okna polskie” i są zbudowane z dwóch skrzydeł. Jedno z nich jest otwierane na zewnątrz pomieszczenia, a drugie do środka. Były one stosowane zwykle w budownictwie wiejskim, ale nie tylko. W miastach także się one pojawiały, ale raczej na najniższych kondygnacjach.
W oknach skrzynkowych montowane są podwójne skrzydła okienne otwierane do środka. Wyróżniamy także okna półskrzynkowe. Ich skrzydła są tej samej szerokości, ale różnej wysokości.
Okna szwedzkie, czyli zespolone mają podwójne skrzydła, które są połączone śrubami. Zawiesza się je ramie okna na wspólnym zawiasie.
Okno jednoramowe składa się z ramy i pojedynczych skrzydeł okiennych. Są one wykonane z trzech warstw drewna sklejonych ze sobą i połączone szybami zespolonymi. Uszczelki do okien łączą zestawy szyb. Podobne do tych okien pod względem konstrukcji są także okna wykonywane z profili PVC i aluminiowe.