Ciekawe

Budownictwo z prefabrykatów w Polsce

Budownictwo prefabrykowane bazuje na gotowych, wytworzonych w hali produkcyjnej elementach konstrukcyjnych. Są to ściany, stropy, elementy klatek schodowych – zamówić można praktycznie każdy element niezbędny do postawienia budynku. Zastosowanie prefabrykowanych ścian betonowych pozwala na szybkie stworzenie bezpiecznych i trwałych konstrukcji.

Domy z prefabrykatów – jakość z czasów PRL?

Wielu osobom domy z prefabrykatów przywodzą na myśl przede wszystkim z koszmarnym budownictwem okresu PRL, zwłaszcza w latach 70. i 80. To jednak nie jest najlepsze skojarzenie. W rzeczywistości za jakość budownictwa tamtych czasów odpowiadają nie tylko zdarzające się braki materiałowe, ale przede wszystkim bardzo zła jakość pracy budowlańców. Inwestycje stawiane były w tak dużym pośpiechu, że nawet najwyższa jakość prefabrykatów niewiele by mogła uratować.

Dziś inwestycje z prefabrykatów również stawia się szybko. Współcześnie jednak materiały są lepszej jakości, a proces realizacji inwestycji z prefabrykowanych ścian betonowych przebiega zgodnie z najlepszymi standardami.

Zalety domów z prefabrykatów

Budownictwo prefabrykowane daje ogromne możliwości. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a prefabrykowane ściany betonowe i inne elementy konstrukcyjne często wcale nie kosztują więcej, niż tradycyjne materiały budowlane.

Problem w tym, że Polacy nie ufają budownictwu prefabrykowanemu. Wszystko właśnie przez skojarzenia z budynkami z wielkiej płyty. W rzeczywistości jednak wykonawcy mają niewielką wiedzę na temat tej technologii.

Technologia wykorzystująca prefabrykowane ściany betonowe w żaden sposób nie ogranicza możliwości projektowych. W fabrykach wytworzyć można właściwie każdy element inwestycji, i to z ogromną precyzją. Wielką zaletą jest także nieograniczona niczym możliwość powtarzalności poszczególnych elementów, co w praktyce przekłada się na znacznie obniżenie kosztów.

Artykuł powstał we współprazy z http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny – prefabrykowane ściany betonowe

Prefabrykaty przyszłością polskiego budownictwa

Zastosowanie prefabrykowanych ścian betonowych to przyszłość polskiego budownictwa. To rozwiązanie tanie, szybkie, umożliwiające postawienie domu nawet bez projektu – każdy producent posiada własne projekty, gotowe do zastosowania na budowie klienta. Odpada wtedy konieczność zatrudnienia nie tylko sztabu pracowników budowy, ale i inspektora budowlanego.

Problemem przeciętnego Kowalskiego, chcącego zbudować dom dla swojej rodziny, są stale rosnące koszty materiałów budowlanych oraz robocizny. Również deweloperom coraz trudniej znaleźć wykonawcę, który zrealizowałby inwestycję szybko i tanio. Wszystkie te problemy może rozwiązać nowoczesne budownictwo prefabrykowane. Trzeba jedynie przekonać konsumentów i inwestorów, że nowoczesne budownictwo prefabrykowane nie ma nic wspólnego z koszmarem budownictwa czasów PRL.