Ciekawe

Co zrobić, by skakać w tandemie?

Skok w tandemie, to bardzo ekscytująca forma spędzania wolnego czasu. Nic w tym dziwnego, przecież znalezienie się w powietrzu i swobodny (bezpieczny) spadek, od setek lat intrygują ludzi. Niemniej, istnieją specjalne ograniczenia, które uniemożliwiają wykonywanie tego typu skoków. I choć jest ich niewiele, to trzeba o nich pamiętać. Oto one…

Szkolenia, wymagania zdrowotne

Co ważne, żeby skakać na spadochronie w tandemie, nie trzeba przechodzić jakichkolwiek szkoleń. Jedyne co nam wystarczy, to instruktaż, który przechodzimy na kilka minut przed wystartowaniem. Szkolenia nie są potrzebne, bo przecież chodzi o skoki w tandemie, w których nic nie powinno się stać, gdyż odpowiedzialność za nas przejmuje doświadczony skoczek.

Co się tyczy wymagań zdrowotnych, to również nie są one zbyt restrykcyjne. Zwykle ograniczają się one do epilepsji, źle leczonej cukrzycy i problemów z układem kostnym. Czasami przeciwwskazaniem do skoków tandemowych są ostre infekcje dróg oddechowych. Są to jednak sytuacje bardzo rzadko spotykane. Raczej nikt nie chce skakać z zapaleniem płuc…

Formalności, formalności

Zanim zobaczymy świat z wysokości 4 tysięcy metrów, musimy spełnić kilak formalności. Coraz częściej skoki odbywają się w tym samym dniu, w którym przyjeżdżamy na lotnisko. Ograniczają się one do krótkiego instruktażu (dzięki niemu, dowiadujemy się jak powinno wyglądać nasze postępowanie w trakcie lotu), pobrania sprzętu i wejścia na pokład samolotu.

Skoki w tandemie nie wymagają zbyt wielu formalności. Oprócz wyżej wymienionych, należy też wspomnieć o konieczności podpisania kilku istotnych dokumentów. Całej reszty, możemy się dowiedzieć od podmiotu odpowiedzialnego za realizację usługi. W przypadku różnych podmiotów, formalności mogą być nieco inne.

Co po skoku?

Skoki w tandemie, to idealny sposób na to, by zakochać się w tym sporcie. Musimy jednak pamiętać, że taki zeskok do niczego nas nie uprawnia. Jeśli chcemy kontynuować przygodę z tym sportem, pomyślmy o kursach AFF, czyli kursach samodzielnego skakania ze spadochronem.

Kursy AFF można odbyć bardzo szybko (w niektórych szkołach wystarczy poświęcić jeden weekend), ponadto składają się one z części teoretycznej i praktycznej. Po przejściu obydwu części, zdajemy egzamin, po którym otrzymujemy specjalną Książeczkę Skoków. Odpowiednie świadectwo kwalifikacji, możemy otrzymać dopiero po odbyciu 50 samodzielnych skoków. Od 2013 roku, trzeba też przejść odpowiednie badania lekarskie, przewidziane dla skoczków spadochronowych.

Tekst przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia

https://motulinka.com/kp/kosze-mojzesza-i-przewijaki/kosze-mojzesza/ https://motulinka.com/kp/otulacze-do-fotelika-samochodowego-dla-dzieci-na-lato-i-zime/otulacze-do-fotelika-samochodowego/ https://motulinka.com/kp/otulacze-do-fotelika-samochodowego-dla-dzieci-na-lato-i-zime/