Ciekawe

Czy kurs samoobrony jest przydatny?

Skuteczna samoobrona oraz sprawne ciało mogą nam pomóc w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Spośród wielu dostępnych dróg samodoskonalenia kursy samoobrony kuszą zapowiadaną przez twórców efektywnością. Czy ów kurs jest naprawdę przydatny?

Kurs samoobrony – inwestycja czy strata czasu?

Sztuka umiejętnej samoobrony może uratować nas przed utratą zdrowia oraz życia. Jest bardzo cenną zdolnością, której podstawy powinien mieć opanowane każdy z nas. Kursy samoobrony są stosunkowo popularne i mogą okazać się naprawdę przydatne. Wszystko zależy od programu lekcji, osób prowadzących oraz podejścia i zaangażowania uczestników. Kurs może być dobrą opcją szczególnie dla kobiet, które chcą poznać podstawy obrony na ulicy podczas nerwowych i niebezpiecznych sytuacji. W zależności od rodzaju szkolenia, może ono trwać kilka miesięcy, tygodni lub tylko parę dni. Uzyskana wiedza i doświadczenie niezaprzeczalnie mogą się przydać w wielu sytuacjach, jednak do kursów samoobrony należy podchodzić z pewnym dystansem. Kurs pokaże podstawowe uniki, chwyty, techniki uwolnienia w kryzysowych sytuacjach, wykorzystanie elementów otoczenia w celu odparcia ataku oraz sposoby obrony przed niebezpiecznymi przedmiotami.

Kurs samoobrony czy sztuki walki

Kurs pozostaje jednak tylko kursem i nie zastąpi wieloletniego treningu sztuk walk. Regularne treningi pod okiem profesjonalnych trenerów gwarantują nabycie odpowiedniej techniki, wiedzy, niebywałej sprawności oraz refleksu. Kurs samoobrony może nieco zwiększyć pewność siebie, która jest olbrzymim atutem w nerwowych sytuacjach, lecz nigdy nie zbliży się w efektach do regularnych i ciężkich treningów. Trenowanie sztuk walk redukuje również stres i ułatwia odnalezienie harmonii w codziennym życiu. W przypadku nagłej napaści u ludzi uaktywniają się wrodzone instynkty. Formułki wyuczone podczas kursów samoobrony w większości przypadków mogą się niewiele zdać podczas naprawdę stresującej i niebezpiecznej sytuacji. Kurs po prostu może nam nie zapewnić odpowiednich reakcji w kryzysowych momentach.

Jeśli zdecydujemy się regularnie trenować jakąś sztukę walki, wybór konkretnej powinien opierać na naszych prywatnych upodobaniach. Trening powinien sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z opisami poszczególnych sztuk walki i obejrzeć przykładowe filmiki przedstawiające podstawy każdej ze sztuk.

Comments Off on Czy kurs samoobrony jest przydatny?