Motoryzacja

Dlaczego i kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie OC jest dokumentem obowiązkowym dla każdego polskiego posiadacza pojazdu mechanicznego. Brak ważnej polisy może skutkować nie tylko wysokimi mandatami, ale również koniecznością pokrycia strat materialnych z własnej kieszeni. Istnieją jednak sytuacje kiedy nie trzeba płacić za OC. Kiedy ma to miejsce?

Kiedy nie trzeba płacić za OC – eksperci wyjaśniają

Istnieje kilka wyjątków na to, kiedy nie trzeba płacić za OC – przykładem może być nieużytkowany samochód, jednak warunkiem jest jego wyrejestrowanie. Dlaczego? Nieużytkowane samochody nie poruszają się po drogach, nie stanowią zagrożenia – powiedzą ich właściciele. Co jednak w sytuacji, kiedy samochód zostanie skradziony, a złodziej doprowadzi do stłuczki? Wszelkie koszty napraw spadną na właściciela samochodu. Podobnie ma się sprawa z niesprawnymi samochodami – stoją nieużywane, jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby podczas otwierania drzwi uszkodzić samochód stojący zbyt blisko. Źle zabezpieczony niesprawny samochód może również się stoczyć i uszkodzić inne pojazdy. Wyrejestrowanie samochodu o sytuacja kiedy nie trzeba płacić za OC. Wyrejestrować możemy jednak w konkretnych sytuacjach: kiedy sprzedajemy samochód, kiedy go złomujemy, kiedy samochód zostaje skradziony lub kiedy tracimy samochód, np. w wyniku pożaru.

Samochód zabytkowy – kiedy nie trzeba płacić za OC?

Drugą sytuacją kiedy nie trzeba płacić za OC jest posiadanie auta zabytkowego. Samochody takie wykorzystywane są sporadycznie, np. na czas zlotów motoryzacyjnych. W takich sytuacjach mogą oni wykupić OC czasowe, które pozwoli im na legalne poruszanie się po polskich drogach, np. przez miesiąc. To wygodna opcja, gdyż właściciele takich samochodów nie muszą tracić pieniędzy na pełne ubezpieczenie w sytuacji, kiedyś samochód głównie stoi w garażu.

zobacz Industrialna półka wisząca do łazienki w stylu loft https://aavamobile.pl/klucz-do-eleganckiego-wnetrza-ekskluzywne-meble-loftowe/