Dom i Wnętrze

Dlaczego opłaca się zapłacić za miejsce w garażu podziemnym?

 

Można oczywiście trzymać samochód pod chmurką, martwić się, że moknie, zamarza i niszczeje. Można także skorzystać z okazji i kupując nowe mieszkanie dokupić także miejsce w garażu podziemnym.

Na pozór może wydawać się, że to fanaberia. Płacić kilkadziesiąt tysięcy złotych za miejsce w garażu podziemnym? Kogo na to stać?

Warto odwrócić to pytanie i zastanowić się nad tym, kogo stać na to, żeby takiego miejsca nie wykupić?

Własne, pewne, zastrzeżone

Kto nie zna tej sytuacji? Wieczorny powrót z pracy, myśli krążące wokół kolacji w rodzinnym gronie, apetyt na odpoczynek i brak jakiegokolwiek miejsca parkingowego w najbliższej okolicy. Satysfakcja z dobrze przeżytego dnia zamienia się w irytację, a szybki powrót do domu w krążenie po osiedlu.

Zupełnie inaczej czują się ci, którzy mają wykupione własne miejsce na parkingu podziemnym. Po prostu zjeżdżają z rampy, odnajdują zastrzeżone dla siebie miejsce i zostawiają samochód. Wszystko odbywa się szybko, sprawnie i pewnie.

Zamiast złości, jest zadowolenie z dobrze podjętej decyzji. I to nie tylko właściciela pojazdu.

Auto lepiej się czuje pod dachem

Także samochód czuje się lepiej, kiedy stoi pod dachem. Z kilku powodów.

Po pierwsze, nie jest narażony na wpływ czynników atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz czy mróz. Dzięki temu nadwozie wygląda lepiej, lakier nie płowieje a korozja nie stanowi żadnego zagrożenia.

Po drugie, także liczne akcesoria samochodowe nie niszczą się tak szybko. Choćby uszczelki czy wycieraczki, które do niczego nie przymarzają.

Po trzecie, ze względu na to, że samochód zimny może mieć większe trudności z rozruchem niż ten, który czeka na kierowcę w bardziej neutralnych temperaturach .

Na dłuższą metę utrzymywanie auta w garażu przekłada się na jego wyższą wartość przy odsprzedaży i niższe koszty eksploatacji. Co oznacza, że pieniądze wydane na miejsce pod dachem stopniowo zwracają się.

Łatwiej odsprzedać mieszkanie

Wydatek zwraca się także przy ewentualnej odsprzedaży mieszkania. Lokale, do których przypisane jest miejsce parkingowe mają szansę szybciej znaleźć nowego właściciela. Być może też można uzyskać za nie nieco wyższą cenę.

Oczywiście, mało kto kupując nieruchomość myśli o tym, że będzie się jej pozbywać, jednak nie należy wykluczać takiej ewentualności.

Wygodniej w zimie, jesienią i w lecie

Nie należy – i raczej byłoby to trudne – wykluczać także tych bardziej codziennych scenariuszy. Choćby związanych z odśnieżaniem samochodu w zimie czy intensywnym ochładzaniem w lecie.

Kto trzyma wóz pod blokiem, ten każdy wyjazd zaczyna od skrobania, zamiatania i skakania wokół auta. Kto zostawia auto w garażu podziemnym, ten po prostu wsiada i jedzie.

Dopłata wcale nie jest taka duża

Na koniec warto uzmysłowić sobie, że w perspektywie kilkudziesięciu lat, a przecież mieszkanie kupuje się głównie w takiej, dopłata za garaż wcale nie jest taka duża. Z reguły to około 30-40 tys. zł. Jeśli przeliczyć to na opłatę miesięczną w ciągu trzydziestu lat, wyjdzie około 80-90 zł. To tyle, ile niektórzy przeznaczają na przekąski w pracy!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud oferującą nieruchomości Legnica