Technologia

Do czego służą profile stalowe?

Profile stalowe są wykorzystywane praktycznie na każdej budowie. Nic dziwnego to stosunkowo niedrogi i łatwy w montażu element, który ma szerokie zastosowanie. Są różne rodzaje profili i trzeba je odpowiednio dobrać. Na co zwracać uwagę, decydując się na takie rozwiązania?

Podwieszane sufity i konstrukcje ścian

Profile stalowe, przez niektórych nazywane kształtownikami, mogą służyć jako stelaż. Za ich pomocą łączy się poszczególne elementy konstrukcji, nadając im charakterystyczny kształt. Profile różnią się od siebie kształtem, przeznaczeniem, a także sposobem wykonania. Wykorzystuje się je do montażu podwieszanych sufitów, gdzie służą jako szkielet. Można je stosować również do wykonania ścian działowych, wzmocnienia bram i okien. Znajdują zastosowanie również przy nietypowych konstrukcjach i formach. Są różne rodzaje profili stalowych i trzeba ich używać zgodnie z przeznaczeniem. Nie można kupować jakichkolwiek produktów. Trzeba dokładnie wczytać się w projekt i wybrać dokładnie taki element, jaki jest tam zaznaczony. To pozwoli wykonać prace zgodnie ze sztuką budowlaną. Inaczej może dojść do katastrofy, a tego chyba nikt by nie chciał. Ważne jest więc, by nie kupować pierwszej z brzegu rzeczy, ale dobrze się nad tym zastanowić. Większość osób wykorzystuje profile stalowe m.in. do realizacji sufitów podwieszanych, ale są też stosowane do ścian działowych. To bardzo dobry materiał, bo jest lekki i łatwy w montażu.

Wybieraj produkty dobrej jakości

Ważne jest, by stawiać na profile stalowe wysokiej klasy. Wtedy konstrukcja posłuży przez bardzo długi czas. W przeciwnym razie szkielet nie będzie trwały, a po jakimś czasie konieczne będą poprawki. Elementy, które stosuje się na budowie muszą cechować się wyjątkową jakością i trwałością. Najlepiej, by materiały pochodziły tylko z europejskich hut, a ich trwałość była potwierdzona stosownym certyfikatem. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że wszystko pójdzie tak jak należy, a z postawionego obiektu będzie można korzystać jeszcze przez wiele kolejnych lat. Przy zamawianiu materiałów trzeba też zwrócić uwagę na wielkość. Można poprosić o przycięcie danej części. Producent dysponuje odpowiednimi narzędziami i nie będzie to dla niego problemem. Wtedy materiał będzie równy i będzie go można bez problemu zamontować.
Budownictwo to prężnie rozwijająca się branża. Wciąż powstają nowe rozwiązanie, które skracają czas prac i sprawiają, że obiekt jest stabilny. Ważne jest, by stosować się do wskazówek projektanta.