Ciekawe

Druk sublimacyjny – grafiki reklamowe najwyższej jakości

Wykonanie trwałej grafiki na koszulce, torbie z tkaniny, fladze czy przedmiotach pokrytych lakierami polimerowymi nie należy do łatwych. Złej jakości farba albo zła technika drukowania sprawiają, że zadrukowane powierzchnie tkanin są sztywne i nieprzyjemne w dotyku, kruszą się, a przede wszystkim blakną i zmieniają się z czasem tak, że przestają być czytelne i estetyczne. W celu uzyskania trwałych efektów najlepiej zastosować druk sublimacyjny.

Jak powstają nadruki sublimacyjne?

Zjawisko chemiczne polegające na przechodzeniu ze stanu skupienia stałego w lotny z pominięciem stanu płynnego – sublimacja nadruk na powierzchnię nanosi przy odpowiednio wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu. W tym celu wykorzystuje się drukarki wielkoformatowe oraz prasy termiczne.Najpierw należy zadrukować nośnik pośredni, czyli specjalny papier, na którym umieszcza się lustrzane odbicie obrazu, który chcemy uzyskać. Następnie prasa działająca pod określonym ciśnieniem i w odpowiednio wysokiej temperaturze przenosi obraz na tkaninę czy inną powierzchnię. Druk sublimacyjny na tkaninach powstaje wówczas, gdy barwnik z papieru w wysokiej temperaturze zmienia się w gaz i wnika we włókna materiału, które rozszerzyły się pod wpływem ciepła. Obniżenie wartości temperatury powoduje kurczenie się włókien i pozwala im wrócić do pierwotnej formy, ale zamknięta we wnętrzu włókien farba pozostaje tam na zawsze.

Dotykając powierzchni materiału zadrukowanego metodą sublimacji nie wyczuwa się szorstkości, zgrubień – obraz jest wewnątrz tkaniny, a nie na jej powierzchni. Druk sublimacyjny na tkaninach czy innych powierzchniach jest bardzo wyraźny i trwały – odporny na działanie wody, środków piorących, promieni UV.

Zastosowanie druku sublimacyjnego

Walory estetyczne i użytkowe, a przede wszystkim znacznie niższe koszty druku sublimacyjnego w porównaniu z sitodrukiem, decydują o szerokim zastosowaniu metody, głównie w branży reklamowej.

Nadruki sublimacyjne można wykorzystać do ozdabiania grafiką:

– tkanin (flagi, roll –up, koszulki, banery, parasole, czapeczki, torby konferencyjne, dywaniki samochodowe itp.),
– ceramiki (kubki, talerzyki, podstawki, doniczki),
– metalu i tworzyw sztucznych (szyldy, tablice informacyjne, tarcze zegarów),
– papieru, drewna, skóry,
– gumy i pianek.

Sublimacja nadruk niezwykle trwałym czyni głównie na powierzchniach materiałów zawierających włókna polimerowe. W przypadku zadrukowywania tkanin należy wiedzieć, że czysta bawełna lub inne włókna naturalne nie pozwolą na uzyskanie takich efektów, jak tkanina zawierająca domieszkę polimerów.