Biznes

Działka pod budowę bloku mieszkalnego

Interes polegający na kupnie obiektów, takich jak działki inwestycyjne, a potem zaaranżowaniu ich w taki sposób, by przynosiły realne i wysokie zyski, to naprawdę dobry pomysł, pod warunkiem, że mamy opracowany biznesplan i mamy działkę, która pozwoli na jego zrealizowanie. To nie wszystko jedno jaki grunt kupimy. Na przykład czym powinna się charakteryzować działka pod budowę bloku mieszkalnego?

Wielkość i lokalizacja

Trzeba pamiętać, że budowa bloku mieszkalnego, to nie tylko postawienie samej bryły budynku. Trzeba będzie także zaplanować garaże, parkingi, tereny zielone i plac zabaw. Z tego względu działki inwestycyjne przeznaczone pod nieruchomości wielorodzinne, powinny mieć odpowiedni metraż.

Najlepiej jest od razu zasięgnąć wiedzy u znawców tematu, ile metrów kwadratowych powinna mieć taka działka. Lokalizacja ma oczywiście również znaczenie, chociaż na szczęście popyt na mieszkania jest tak duży, że niezależnie od tego, czy będą to bloki w centrum, czy na obrzeżach, mieszkania prawdopodobnie i tak się sprzedadzą. Trzeba jednak pamiętać, że wolne działki inwestycyjne w najbardziej atrakcyjnych punktach miasta graniczą z cudem.

Za gotówkę czy na kredyt

Budowa bloku to nie tylko zakup takich obiektów jak działki inwestycyjne. To o wiele więcej wydatków. Trzeba pamiętać, że może się to zacząć zwracać dopiero po kilku latach, ponieważ tyle trwa wybudowanie bloku, a potem sprzedanie mieszkań. Oczywiście większość przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących, nie może sobie pozwolić na zakup obiektów, jakimi są działki inwestycyjne za gotówkę. Na szczęście banki czekają z ciekawą ofertą kredytową.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że kredyt trzeba spłacać praktycznie od razu, zaś grunty nie od początku będą przynosić zyski, więc trzeba mieć jakieś inne źródło dochodu, które pozwoli nam regulować sprawy z bankiem.

Czy inwestycja się opłaci?

Oczywiście ma ona ogromną szansę na powodzenie, ale pod warunkiem, jeżeli zaoferujemy klientom nowoczesne, komfortowe mieszkania w blokach. Co więcej zysk może znacznie przewyższać włożony wkład, jeżeli zbudujemy blok składający się z naprawdę dużej ilości apartamentowców, a potem je sprzedamy.

By tak się jednak stało, musimy szukać gruntów wśród obiektów, takich jak naprawdę duże i ciekawe działki inwestycyjne, na przykład powstałe na skutek wyburzenia starych domów w centrum miasta. Taka działka to prawdziwy rarytas, ponieważ pozwala ulokować blok w najlepszym położeniu.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest

Comments Off on Działka pod budowę bloku mieszkalnego