Biznes

Fotele obrotowe w biurze

Odpowiednie fotele biurowe podnoszą komfort pracy i pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Warto wiedzieć, jaki powinien być fotel biurowy.

Fotele obrotowe a bóle pleców

Czy fotel biurowy może mieć wpływ na ból pleców? Oczywiście, że tak! Może on wynikać z dwóch czynników:

– Zła pozycja podczas pracy przy komputerze – źle dobrany fotel biurowy sprzyja przybieraniu nieprawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze, a tym samym przyczynia się do bólu pleców. Może to być również kwestia złej regulacji, na co pracodawca winien zwracać uwagę.

– Nieodpowiednio wyprofilowane siedzisko.

Niektóre modele mają siedzisko, które nie podążą za naturalnymi wygięciami kręgosłupa lub z czasem zniszczyło się, więc kształt nie jest odpowiedni jak na początku. Wyprofilowanie siedziska i oparcia zgodnie z naturalnymi kształtami człowieka, to wymóg formalny. To jednak za mało, dlatego fotele biurowe powinny być regulowane.

Odpowiednie fotele obrotowe

Fotele obrotowe powinne dostosowywać się do naturalnego wygięcia kręgosłupa oraz odcinka udowego kończyn dolnych. Niezwykle ważna jest możliwość regulacji wysokości siedziska oraz kąta odchylenia oparcia. Podczas pracy przed komputerem stopy powinny być płasko oparte na podłodze, więc niskie osoby mogą odczuwać konieczność korzystania z podnóżka. Tak naprawdę to regulacji powinien podlegać zestaw składający się z fotela i biurka. Regulowane biurka to rzadkość, dlatego musi wystarczyć regulacja fotela i ewentualnie podnóżki.