Ciekawe

Jak należy prowadzić księgowość w dużej spółce akcyjnej?

Obecnie w Polsce, istnieje kilka możliwości, jeśli chodzi o wybór formy działalności. Jedną z nich jest spółka akcyjna. Niemniej jednak, nie zawsze opłacalne jest zakładanie tego typu spółki. Trzeba pamiętać, że zarówno z jej rejestracją jak i prowadzeniem wiążą się dosyć wysokie koszty. Poza tym, księgowość spółek akcyjnych jest wyjątkowo skomplikowana.

Czego wymaga się od spółek akcyjnych?

Oprócz obowiązków, dotyczących wszelkiego rodzaju spółek, na firmy będące spółkami akcyjnymi nakładane są jeszcze dodatkowe wymagania. Muszą one na przykład prowadzić nieustannie księgi rachunkowe. Dotyczy to wszystkich spółek akcyjnych, niezależnie od tego czy są one notowane na jakieś giełdzie czy też nie.

Jeśli natomiast akcje spółki znajdują się na giełdzie, jej pracownicy mają jeszcze więcej do roboty. Rzecz w tym, iż księgowość spółek akcyjnych musi być jawna. Oznacza to, że trzeba je publikować. Z tego też względu, dokładność księgowości spółek akcyjnych jest jeszcze ważniejsza niż w przypadku innych typów firm. Rzecz w tym, iż akcjonariusze z pewnością prędzej czy później wykryją błędy w księgowości spółek akcyjnych.

Księgowość w dużej firmie

Warto też pamiętać, że spółki akcyjne najczęściej są bardzo dużymi firmami. Z tego też względu, księgowość spółek akcyjnych jest o wiele bardziej skomplikowana. Liczba faktur, rozliczeń oraz transakcji jest w takich firmach bardzo duża. Ażeby to wszystko ogarnąć potrzebna jest praca wielu doświadczonych księgowych.

Trzeba też mieć na uwadze, że im większa jest spółka, tym częściej dotyczą jej rozmaite kontrole. Między innymi chodzi o kontrole skarbowe. Dlatego też, trzeba być wyjątkowo ostrożnym, aby nie dopuścić do błędów w księgowości spółek akcyjnych. Mogą one bowiem prowadzić do nałożenia na firmy kar finansowych, a czasami nawet sprawy kończą się w sądzie.

Doświadczony księgowy i zaawansowane oprogramowanie

Wydaje się, że czynnikami, dzięki którym możliwe jest prowadzenie właściwej księgowości spółek akcyjnych są doświadczony księgowy oraz zaawansowane oprogramowanie do księgowości.

Jeśli chodzi o księgowego, bardzo ważne jest na pewno jego doświadczenie w pracy w podobnych spółkach. Co więcej, trzeba również być pewnym, że księgowy jest zaufanym człowiekiem, który nie będzie dopuszczał się jakichkolwiek nadużyć.

Oprogramowanie natomiast jest potrzebne, ażeby szybko i sprawnie można było uporządkować dane. Ponadto, często oprogramowania do księgowości spółek akcyjnych posiadają również pewne dodatkowe funkcje. Czasami umożliwiają one szybkie stworzenie analizy finansów firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

zobacz zobacz Pojedyńczy metalowy wieszak na ręczniki