Dom i Wnętrze

Jak urządzić pokój gościnny?

Pokój gościnny to wizytówka naszego domu. Warto by był urządzony tak, by spełniał na co dzień rolę wygodnego pokoju dziennego, ale pozwalał na przyjmowanie odwiedzających nas znajomych i rodziny. Czasem połączenie tych obydwu funkcji stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli nie dysponujemy dużym salonem lub nie posiadamy wydzielonej jadalni, w której najprościej jest przyjmować wizyty. Na co zwrócić uwagę urządzając pokój gościnny?

 

Najważniejsza-funkcjonalność, jak urządzić pokój gościnny, by na co dzień służył domownikom, a okazjonalnie-gościom?

Zastanawiając się, jak urządzić pokój gościnny, warto już na etapie planowania aranżacji pokoju gościnnego podzielić go na strefy w zależności od tego, jakie funkcje ma spełniać. Komfortowo jest w sytuacji, kiedy salon musi spełnić swoją podstawową funkcję pokoju dziennego i ewentualnie jadalni. Sprawa mocno się komplikuje przy niewielkim mieszkaniu, w którym pokój dzienny musi się na noc zamienić w sypialnię. Dużo będzie zależało od kształtu i rozmiarów pokoju. Znacznie więcej możliwości aranżacyjnych mamy w większym pomieszczeniu o nietypowym (czyli niekwadratowym) kształcie. Idealnie, jeśli w pokoju posiadamy wnękę, która w naturalny sposób może zostać zaplanowana jako strefa nieco bardziej intymna dla gospodarzy, czyli na przykład część sypialna lub kącik do pracy. Jeśli nie ma takiej możliwości, a w salonie musimy spać, wybierzmy odpowiednie, rozkładane łóżko z pojemną skrzynią na pościel. Jeśli nie mamy wydzielonej jadalni, zdecydujmy się na rozkładany stół. Na co dzień pomieści on domowników przy wspólnych posiłkach, a okazjonalnie pozwoli na wygodne przyjęcie większej liczby gości.

 

Jakie meble do pokoju gościnnego?

Im mniej mebli w salonie, tym lepiej. Czasem jednak konieczne jest w tym pomieszczeniu umiejscowienie mebli do przechowywania (bo np. nie dysponujemy garderobą czy odpowiednio pojemnymi szafami wnękowymi w innych pomieszczeniach). Wybierzmy wtedy lekkie jednolite fronty, w możliwie neutralnych kolorach. Spełnią swoją funkcję, nie przytłaczając pomieszczenia.