Zdrowie i Uroda

Jak wybrać żakiet w rozmiarze plus size?

Żakiety dla puszystych

Nosisz większy rozmiar i nie wiesz, na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru żakietu? Przeczytaj nasz krótki poradnik i rozwiej swoje wątpliwości.

Odpowiedni rozmiar

Podstawowym błędem, który popełniają panie o okrąglejszych kształtach, jest kupowanie ubrań w nieodpowiednim rozmiarze. Kupowanie za małych z reguły wiąże się z wmawianiem sobie, że przecież zaraz przechodzę na dietę, więc schudnę. Abstrahując już o tego, czy rzeczywiście schudniesz czy nie, twojego nowego żakietu nie założysz do momentu, kiedy nie zrzucić kilku kilogramów. A jeśli założysz… Cóż, ani nie będzie taka kreacja wyglądać estetycznie, ani ty nie będziesz czuła się komfortowo w za ciasnym ubraniu.

Natomiast kupowanie za dużych ubrań to z reguły kwestia mylnego przekonania, że luźne rzeczy więcej ukryją. Niestety, to nie do   końca prawda – za duże ubrania (a także te oversize’we) optycznie cię powiększą i w efekcie, zamiast maskować, jeszcze bardziej uwypuklą twoje problemy.

Odpowiedni krój

Czy to ramoneska, czy klasyczny, elegancki żakiet krój ma olbrzymie znaczenie. Prawda jest taka, że żakiety dla puszystych (czyli takie, które rzeczywiście są przeznaczone dla pań noszących większy rozmiar i uwzględniają potrzeby ich sylwetki, a   nie tylko posiadają na metce zatrzęsienie iksów) szyte są trochę w inny sposób. Warto więc ubierać się w sklepach specjalizujących się w ubraniach dla puszystych, a unikać sieciówek, w których co prawda zdarzają się większe rozmiary (rzadko bo rzadko, ale jednak), ale ubrania nie są szyte tak, by uwzględniać potrzeby pań, noszących ubrania plus size.

Są jednak rzeczy, których powinnaś koniecznie unikać, jeśli nosisz większy rozmiar. Przede wszystkim nie dla ciebie są bardzo krótkie żakiety, bo będą podkreślać mankamenty twojej sylwetki. Unikaj też ubrań oversize’owych – w nich będziesz się wydawać większa niż w rzeczywistości. Najlepszym rozwiązaniem są dobrze dopasowane i przylegające do ciała (ale nie obciskające!) żakiety.

Baw się kolorem

Niby czerń wyszczupla, niby jest elegancka, ale to nie oznacza, że jesteś na nią skazana. Panie noszące większe rozmiary jak najbardziej powinny bawić się kolorem i dobierać barwę ubrań do swojej karnacji i typu urody. Poeksperymentuj trochę, bo naprawdę możesz być pozytywnie zaskoczona efektami takich prób.

Nie zapomnij o tym, co pod spodem

Najlepiej dobrany żakiet nie będzie dobrze leżał, jeśli zignorujesz to, co pod spodem, czyli biustonosz. Pamiętać musisz o tym, by miał on nie tylko odpowiedni rozmiar miseczki, ale także właściwy obwód.

Jak to zweryfikować? Miseczka: powinna obejmować całą pierś, fiszbiny nie powinny wżynać się w ciało, nic nie powinno wypływać. Obwód: nie może być ani za ciasny, ani za luźny. Za ciasny będzie nieestetycznie uciskał twoje ciało i powodował dyskomfort, za luźny nie będzie podporą dla piersi (to właśnie na obwodzie, a nie na ramiączkach, powinien opierać się ciężar piersi!). To czy obwód jest za luźny można łatwo sprawdzić. Wystarczy, że podniesiesz ręce do góry i wykonasz kilka skłonów. Jeśli pas podjechał do góry, jest za luźny.