Zdrowie i Uroda

Jakie akcesoria do jogi dla początkującego

Joga jest coraz popularniejszym sposobem na walkę ze stresem i odzyskiwanie równowagi psychicznej. Dla wielu joga to również styl życia, dla innych jedynie kolejna postać aktywności fizycznej. Jednak nawet osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z jogą powinny sięgnąć po akcesoria do jogi, dzięki którym asany i ćwiczenia rozciągające będą efektywniejsze.

Pierwszy kontakt z jogą

Akcesoria do jogi, po które powinni sięgnąć początkujący, mogą się nieznacznie różnić od akcesoriów, jakie wybierają profesjonaliści. Dla osób początkujących wskazane jest posiadanie własnej maty do jogi, przy czym taka mata powinna mieć odpowiednią wielkość i grubość. Jako maty do jogi można w ostateczności używać klasycznej karimaty pamiętając, aby miała ona co najmniej 170 cm długości oraz około 60 cm szerokości. Mata do jogi powinna być raczej cienka, a jej rekomendowana przez specjalistów grubość to zwykle 3-6,5 mm. Oczywiście mata do jogi powinna być dopasowana do wzrostu osoby, która z niej będzie korzystać.

Gotowe komplety

W sklepach sportowych oraz w niektórych sklepach z akcesoriami do jogi dostępne są także gotowe zestawy do jogi, składające się zazwyczaj z maty do jogi, paska ułatwiającego wykonywanie niektórych ćwiczeń rozciągających oraz jednego albo dwóch klocków, wykonanych z twardego materiału. Klocki przeznaczone są głównie do wykonywania ćwiczeń rozciągających plecy, ręce czy nogi, wskazane są także przy ćwiczeniach wykonywanych przez kobiety w ciąży. Czy zakup takiego zestawu jest konieczny? Na pewno warto się przyjrzeć takim gotowym zestawom, można go również skompletować samodzielnie dobierając matę i pasek o odpowiedniej długości oraz decydując się na zakup klocków.

Piłki i walce

Zestawy dla profesjonalistów mogą być poszerzone o dodatkowe elementy. Są nimi zazwyczaj specjalne walce, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń, ale również poprawiają koordynację ruchową czy zmniejszają napięcie mięśni, oraz lekkie piłki służące do wykonywania wybranych ćwiczeń. Wybierając gotowe akcesoria do jogi należy pamiętać, że można je wykorzystywać także do innych ćwiczeń – maty przydają się przy fitnessie, z kolei dodatkowe akcesoria przydatne są przy pilatesie czy aerobiku. Do samej jogi warto dokupić specjalne poduszki do medytacji oraz bolstery wypełnione gryką, po które warto sięgać przy pozycjach relaksacyjnych.

Ważny jest również materiał

Wybór akcesoriów do jogi sprawia, że trudno się początkowo zdecydować na zakup konkretnych produktów. Warto zatem przez chwilę się zastanowić nad częstotliwością wykorzystywania wybranych akcesoriów. W przypadku poduszek i bolsterów ważny jest materiał, z którego są one uszyte – tutaj najlepiej się sprawdza bawełna, dodatkowo bolstery powinny posiadać zdejmowany pokrowiec, który ułatwia ich przenoszenie oraz zabezpiecza przed zabrudzeniem. Przy zakupie maty warto sprawdzić, czy wykonano ją z materiału o wysokiej absorpcji potu. O ile mata powinna się składać, o tyle możliwość prania jej w pralce nie jest konieczna, choć bywa przydatna przy częstym korzystaniu z maty.

Artykuł był inspirowany działalnością strony Yogabazar – akcesoria do jogi.