Ciekawe

Jazda konna – sport inny niż wszystkie

Jazda konna do niedawna traktowana była jako sport dostępny dla nielicznych. Dzisiaj wiemy, że liczne stadniny zapraszają dzieci i młodzież na lekcje, chcąc pokazać im piękno hippiki. Jazda konna to świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, jak również na aktywny wypoczynek. Jak przygotować się do pierwszych jazd? Czy konieczny jest odpowiedni strój?

Pozytywny wpływ jazdy konnej dla naszego organizmu

Hippika jest sportem bardzo wymagającym, ale również pozytywnie wpływającym na cały nasz organizm. Podczas jazdy konnej pracuje większość grup mięśni, wzmacniany jest nasz kręgosłup, ćwiczona równowaga. Jazda konna wymaga od nas zachowanie odpowiedniej sylwetki, opanowania, dyscypliny. To także wyjątkowa okazja do tego, aby czas spędzić w towarzystwie wspaniałych zwierząt. Jazda konna jest sportem odpowiednim dla osób praktycznie w każdym wieku: dzieci, młodzieży, osób dorosłych.

Jak przygotować się do jazdy konnej?

Podczas pierwszych jazd nie musimy posiadać profesjonalnego ubrania jeździeckiego. Niezbędny okaże się jednak kask, który możemy wypożyczyć w stadninie. Kask pozwoli ochronić naszą głowę z razie wypadku – pamiętajmy o tym, że musi być on cały czas zapięty pod szyją!

Decydując się na regularne lekcje jazdy konnej warto pomyśleć o odpowiednich elementach stroju. Jednym z nich są bryczesy damskie, czyli elastyczne spodnie, które pozwalają na zachowanie wygody ruchów podczas jazdy w siodle. Bryczesy tworzone są z tkanin przewiewnych i o wzmocnionym splocie, przez co są one odporne na ścieranie i doskonale odprowadzają wilgoć. Ważnym elementem podczas jazdy są również wygodne buty – podczas lekcji warto wybrać sztyblety sięgające nieco ponad kostkę. Ten rodzaj obuwia pozwala na ochronę stóp i kostek i sprawia, że stopa stabilnie trzyma się w strzemionach.