Ciekawe

Jednoręki bandyta w krótkiej historii

Jednorękich bandytów można spotkać coraz częściej nie tylko w kasynach, czy też salonach gier. Korzystają z nich właściciele pubów, kawiarenek oraz wielu innych miejsc spełniających podstawowe kryterium – odwiedza je duża ilość ludzi. Z pewnością nie jeden raz dane było wam zobaczyć gości siedzących przed wielkimi maszynami, na ekranie których przeskakiwały różne owoce i inne symbole – to był właśnie jednoręki bandyta.

Historia tej maszyny wrzutowej (jak jest również nazywany) sięga 1891 roku, kiedy to zostały one wprowadzone do nowojorskich pubów przez firmę Sittman and Pitt. Początkowo były one bardzo prostymi maszynami, które po wrzuceniu monety uruchmiały walce z symbolami kart do gry. Gracz, który trafił wszystkie zwycięskie symbole, mógł liczyć na darmowe cygaro lub drink. Jeżeli chodzi o sprawy techniczne, to pierwsze automaty miały prostę konstrukcję, która składała się z dźwigni uruchamiającej walec z symbolami. Z czasem powstało wiele różnych kombinacji, dzięki którym można dokonać kategoryzacji tych maszyn ze względu chociażby na ilość walców i sposobu ich zatrzymywania (pojedynczo lub masowo).

            Swoistą rewolucję w tych maszynach wprowadził niejaki Charles Frey, który opracował automaty hazardowe do gry Liberty Bell w 1895 roku. Charakterystyczny dźwięk dzwonka z maszyn Ferya, jest do dzisiaj obecny w jednorękich bandytach. Jednak ich sukces nie był spowodowany innowacyjnym udźwiękowieniem, lecz konstrukcją. Maszyna Freya posiadała 3 walce oraz 5 różnych symboli: dzwonek, pik, kier, karo i podkowę. Najwyższą wtedy wygraną było 50 centów, a żeby ją otrzymać, należało ustawić 3 jednakowe symbole w jednym rzędzie. Granie na jednorękich bandytach początkowo było traktowane bardziej jako dobra zabawa, niż realny sposób na zarobienie gotówki. Przełomem był rok 1963, kiedy to amerykańska firma Bally wprowadziła na rynek pierwszy elektromechaniczny automat do gry. Była to również pierwsza tego typu maszyna, która wypłacała wygraną automatycznie.

            Jak to ze wszystkim bywa, w miarę rozwoju technologii powstawały coraz to lepsze maszyny, oferujące ciekawszą zabawę oraz większe wygrane. Obecnie, nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zmierzyć się z jednorękim – kasyna internetowe oferują wiele wirtualnych automatów do gier. W dobie Internetu, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.