Dom i Wnętrze

Kominy izolowane – zastosowanie i dobór

Jak dobrać wkład kominowy?

Odpowiedni dobór systemu kominowego to kwestia nie tylko wydajności całego układu kominowego, ale przede wszystkim bezpieczeństwa naszego i wszystkich osób przebywających w budynku. Dowiedz się, kiedy stosuje się poszczególne rodzaje kominów izolowanych.

Czym tak właściwie jest komin izolowany?

Komin izolowany to pojęcie, którego używa się w odniesieniu do specyficznego typu kominów wolnostojących, montowanych zazwyczaj za pomocą zaczepów i obręczy do ściany budynku. Stosuje je się wszędzie tam, gdy nie ma możliwości stworzenia układu kominowego w obrębie budowli – w praktyce najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania antresoli i domków letniskowych, ale nie tylko.

Jak dobrać odpowiedni komin izolowany?

Kominy izolowane, tak jak i wszystkie rodzaje elementów kominowych, dobiera się do rodzaju spalin wytwarzanych przez urządzenie grzewcze, a więc w praktyce rodzaj komina zależał będzie od typu paliwa, które wykorzystujemy do ogrzania domu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Jak dobrać wkład kominowy? A my teraz zajmiemy się podstawowymi zasadami.

Kominy izolowane możemy podzielić na kwasoodporne i żaroodporne. Kwasoodporne stosuje się w przypadku gdy efektem spalania są mokre spaliny niskotemperaturowe, a więc takie, które powstają w wyniku spalania paliw gazowych i oleju opałowego. Natomiast kominy izolowane żaroodporne służą do odprowadzania spalin wysokotemperaturowych, czyli takich, które powstają w wyniku spalania paliw stałych, takich jak na przykład drewno (np. w przypadku kominków), ekogroszek, węgiel i pellet.

Różnice pomiędzy kominem izolowanym a wkładem kominowym

Biorąc pod uwagę fakt, że odesłaliśmy was do artykułu o wkładach kominowych, zapewne już się domyślacie, że kominy izolowane i wkłady kominowe mają ze sobą sporo wspólnego. Obydwa te rozwiązania działają na tej samej zasadzie i bazują na podobnych założeniach konstrukcyjnych. Podstawową różnicą jest to, że kominy izolowane, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w dodatkową izolację.

Izolacja w tego typu kominach spełnia rolę termiczną, a więc odpowiada za regulację temperaturową. Dzięki niej w kominie utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie, co sprawia, że spaliny mogą być odprowadzane z odpowiednią efektywnością. Właśnie dlatego zazwyczaj wykonuje się ją z łupków wełny ceramicznej.

Kolejną kwestią w przypadku kominów izolowanych jest konieczność zapewnienia odpowiedniej stabilności (także w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak chociażby porywisty wiatr). W tym celu kominy izolowane montowane są na ścianie budynku przy wykorzystaniu obręczy, obejm oraz wsporników, które sprawiają, że całość konstrukcji jest niezależna od niekorzystnego wpływu czynników pogodowych.

zobacz wiecje zobacz https://aavamobile.pl/klucz-do-eleganckiego-wnetrza-ekskluzywne-meble-loftowe/