Masaż leczniczy – mechanizm działania
Masaże mają wpływ na cały organizm, nawet jeśli masowana jest tylko jakaś wybrana jego część. Dobroczynne działanie masażu zaczyna się na poziomie tkankowym, a kończy na poprawie stanu psychiki. Trudno przecenić korzyści wynikające z masażu leczniczego, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, jak bardzo naturalna jest to metoda terapii.
Mechanizm działania
Miejscowe działanie masażu leczniczego to przede wszystkim zwiększenie przepływu krwi i chłonki. Podczas masażu mięśnie i naczynia rozluźniają się i to niekiedy znacznie. Tkanki są lepiej (szybciej) dotleniane, a produkty przemiany materii sprawniej usuwane. Dzięki temu organizm szybciej się regeneruje i odpręża.
Masaż leczniczy działa nie tylko miejscowo. Odległe działanie to przyspieszone krążenie krwi, a do tego uwalnianie hormonów, takich jak histamina, prostagladyna. Poza tym odległe działanie to także pobudzanie, które wywołane jest zmianą energii mechanicznej (ucisk, rozcieranie) na elektryczną (z pobudzaniem odruchowym przez drogi nerwowe).
Działania w masażu leczniczym
Wyobrażając sobie masaż, można intuicyjnie wskazać, jakie działania są podejmowane. Dla usystematyzowania technik podzielono je na: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, klepanie (oklepywanie), roztrząsanie, wibrowanie (masaż wibracyjny), wyciskanie oraz wałkowanie.
Masaż leczniczy można wykonywać ręcznie albo przy pomocy różnych dodatkowych urządzeń mechanicznych i aparatów. Oczywiście obie metody z powodzeniem można łączyć. Masowanie ręczne może być wykonywane nie tylko za pomocą dłoni, ale także np. łokci, ramion itp.
Formy masażu
W terapii znaczenie ma także czas trwania masażu. Od długości pojedynczej sesji i regularności zabiegów zależą efekty. Na przykład masaż krótkobodźcowy, czyli trwający od zaledwie 10 do 20 minut i wykonywany codziennie. Ma on za zadanie wywołać odczyn miejscowy. Wtórnie może wpływać na funkcjonowanie wielu narządów.
Masaż średniobodźcowy trwa między 20 a 30 minut, wykonywany codziennie (rano) albo co drugi dzień. Wywołuje podczas masażu odczyn miejscowy a także reakcje ogólne.
Masaż długobodźcowy, który trwa od 30 do 45 minut (co drugi dzień), podczas którego pojawiają się reakcje ogólne.
Masaż leczniczy zazwyczaj wykonywany jest w seriach. Z reguły masaże muszą być wykonywane systematycznie, żeby przynieść pożądany efekt terapeutyczny.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA