Dom i Wnętrze

Materace lateksowe – nowoczesne i zdrowe

Bazą do produkcji materacy lateksowych jest naturalne mleczko kauczukowe z którego, w efekcie syntezy, otrzymuje się tak zwaną piankę lateksową. Z niej produkowane są materace najwyższej jakości. W przeciwieństwie do materacy sprężynowych, nie mówiąc o wypełnionych powietrzem, są dużo zdrowsze dla pleców oraz charakteryzują się bardzo dobrą wentylacją. Lateks jest produktem antyalergicznym, dlatego pianka lateksowa to świetne rozwiązanie dla alergików. Nie gromadzi kurzu i roztoczy dzięki porowatej i oddychającej powierzchni.

Materace lateksowe posiadają jeszcze inną, nie mniej ważną cechę: nie gromadzą wilgoci. Dla wielu osób (na przykład chorych), to niezwykle ważna cecha, która powoduje naturalny wybór tego typu materaca.

Istnieją trzy różne typy materacy lateksowych ze względu na wypełnienie. Przy pierwszym kontakcie każdy z nich ma podobne właściwości, takie jak sprężystość i miękkość, jednak różnią się znacznie pod względem ceny, ogólnej jakości i trwałości:

Naturalne

Lateks naturalny uzyskuje się poprzez nacinanie roślin kauczukodajnych i obróbkę soku mlecznego. Sok mleczny stabilizuje się substancjami alkalicznymi. Produkt stanowiący surowiec w produkcji materacy uzyskuje się w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczenia.
Rzadko zdarza się znaleźć w handlu stuprocentowo naturalny materac lateksowy, ponieważ są one stosunkowo drogie w porównaniu do innych typów. Ma to związek z wysokimi kosztami pozyskiwaniem kauczuku i produkcją lateksu.

Syntetyczne

Lateks syntetyczny otrzymujemy przez polimeryzację emulsyjną określonych monomerów i zatężanie powstałego koloidu zawierającego kauczuk butadienowo–styrenowy, chloroprenowy, nitrylowy lub butadienowo-winylopirydynowy. pH lateksów uzyskanych syntetycznie wynosi 6–12, zawartość substancji suchej 30–60%. Po ich zakwaszeniu lub dodaniu soli otrzymuje się tak zwane kauczuki stałe z których łatwo wyprodukować bloki lateksowe, a z nich materace.
Niestety materace wykorzystujące wyłącznie lateks syntetyczny, mimo że są dużo tańsze niż naturalne, znacznie ustępują innym materacom głównie w kwestii trwałości. Żadna renomowana firma nie sprzedaje materacy opartych wyłącznie na materiale syntetycznym.

Mieszane

Jak sama nazwa wskazuje materace mieszane tworzone są z mieszaniny lateksu syntetycznego i organicznego; zwykle 80 procent lateksu naturalnego do 20 procent lateksu syntetycznego, jednak skład może być również 50-cio procentowy. Aby mocno obniżyć koszty, niektórzy producenci zwiększają procent wypełnienia syntetycznego. Przy zakupie należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenie składu wypełnienia materacy, który powinien jasno opisywać ilość procentową użytych materiałów. Typ mieszany jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony ponieważ zapewnia dobrą równowagę jakości wykonania, trwałości oraz ceny.

Sumując:

Materace lateksowe, wszystkich trzech typów, charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością i świetną przepuszczalnością powietrza, dopasowują się do kształtu ciała zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek. Co ważne nie odkształcają się trwale, zachowując pierwotną formę. Jak już napisano, porowata struktura lateksu umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się w czasie snu i skutkuje świetnymi właściwościami antybakteryjnymi. W handlu spotkać dziś można olbrzymią ilość typów materacy lateksowych, z których wybrać można ten jeden, który będzie dla nas najlepszy i posłuży wiele lat.

Szeroką ofertę materacy lateksowych proponuje sklep Meble Diana

Comments Off on Materace lateksowe – nowoczesne i zdrowe
Pojedyńczy metalowy wieszak na ręczniki https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/