Ciekawe

Motywowanie pracowników do pracy – czy to się opłaca?

Czy motywowanie pracowników do pracy rzeczywiście przynosi zamierzone efekty? Co za tym idzie, czy w ogóle warto to robić? Odpowiedź może nie być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, w jaki sposób staramy się motywować naszych pracowników. Jednakże z pewnością odpowiednio zmotywowany pracownik to wydajniejszy i efektywniejszy pracownik!

Czym w ogóle jest motywacja?

Motywacja to siła, dzięki której możemy więcej, szybciej i lepiej. Nie poddajemy się, a wciąż z determinacją walczymy dalej. Nasza praca przynosi coraz lepsze efekty, a co więcej coraz chętniej podejmujemy różnego rodzaju wyzwania i osiągamy zamierzone cele. Co za tym idzie motywacja stanowi niejako drogę do doskonałości i osiągnięcia prawdziwego sukcesu, zarówno w życiu zawodowym, jak też w osobistym.

Jak motywować, aby rzeczywiście zmotywować pracownika do pracy?

Może to wydawać się nieco śmieszne, ale po pierwsze i z pewnością najważniejsze jest to, aby nie demotywować pracowników do pracy. Jeśli już to uda się nam osiągnąć można stwierdzić, że połowa drogi do osiągnięcia sukcesu jest za nami. Ale co dalej, jakie sposoby będą najlepsze do tego, aby właściwie zmotywować pracowników do pracy?Istnieje wiele sposobów, w jakie można motywować pracowników do pracy, przy czym można wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje motywacji:
– motywacja płacowa pracowników na którą składają się między innymi różnego rodzaju nagrody pieniężne, premie uznaniowe itp. – sprawiają, że pracownik chętniej i lepiej przykłada się do swojej pracy, aby móc częściej zdobywać tego rodzaju uznanie w formie różnego rodzaju nagród pieniężnych;
– motywacja pozapłacowa pracowników – należą do niej między innymi takie sposoby motywacji, jak uznanie i pochwała, możliwość odbywania różnego rodzaju szkoleń i rozwoju osobistego, jak również możliwość awansu na wyższe stanowisko w firmie.

Czy motywacja płacowa pracowników rzeczywiście popłaca?

Podsumowując niniejsze rozważania, warto zastanowić się nad tym, czy motywacja płacowa pracowników rzeczywiście ma sens. Z pewnością pracownik lepiej opłacany i doceniany za swoje zasługi dla firmy czuje się lepiej i tym chętniej dla niej pracuje, wkładając w tą pracę wszystkie swoje siły i całe swoje serce. Co za tym idzie można powiedzieć, że każda forma motywowania pracowników popłaca, szczególnie jeśli jest kierowana do odpowiedniej grupy ludzi. Dla przykładu pracownik znajdujący się na najwyższym szczeblu w firmie nie będzie oczekiwał awansu, za to z pewnością zadowolą go jakieś dodatkowe nagrody, czy uznanie w oczach innych. W związku z tym w motywacji, jak we wszystkich innych dziedzinach życia – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl