Inspiracje

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze abażurów do lamp?

Abażury do lamp należą do ważnych elementów wystroju pomieszczeń, które mogą wywoływać nastrój w całej przestrzeni i dodawać do niej odrobinę nietuzinkowego efektu. Można powiedzieć, że są to małe składniki dekoracyjne, które mogą uczynić każdy pokój bardziej kompletny.

Wielkość i kolor

Przed wyborem koloru i kształtu abażura należy się zastanowić, gdzie będzie dokładnie stała lampa. Ogromny abażur, zawieszony nad małym stołem, może nie być odpowiedni, szczególnie w małej kuchni. Ale lampy podłogowe stojące obok sofy lub fotela mogą mieć duży rozmiar. Decydując się na konkretny abażur do lampy najlepiej wybrać taki, który będzie dopasowany do kolorystyki pomieszczenia. Wybierając kolorystykę takiego elementu warto skoncentrować się na barwach danego pokoju, jadalni czy kuchni. Abażur powinien zgrywać się z wnętrzem, aby idealnie wkomponować się w daną przestrzeń.

Styl i kształt

Wybierając abażur do lampy, nie można zapomnieć o stylu pomieszczenia. Styl tej dekoracji powinien wywoływać wyjątkowe wrażenie, wynikające z połączenia jej koloru, kształtu i wielkości. Prosty biały półokrągły abażur idealnie pasuje do minimalistycznego wnętrza, a przycięta piramida z ciepłym kloszem doskonale wpasuje się w tradycyjny design.

Stożek, ścięta piramida, półkula to tylko kilka wariantów form, które można zaadaptować do swojego wnętrza. Kształt abażuru należy przede wszystkim połączyć z podstawą lampy, im prostszy kształt u podstawy, tym więcej opcji jego barw będzie wyglądało harmonijnie.

Funkcjonalność i tekstura

Jeśli celem jest stworzenie obszaru funkcjonalnego, można zastosować ciemniejsze i gęściej utkane tkaniny, całkowicie chowające żarówkę i tworzące miękkie rozproszone światło. A jeśli lampa będzie znajdowała się w miejscu do czytania lub pracy, warto wybrać jaśniejsze, lekkie i otwarte abażury do lamp w formie stożków lub półkul, które dają więcej światła.

Nie trzeba ograniczać się tylko do koloru i kształtu. Materiał, z którego wykonany jest abażur do lampy nie musi być gładki, można użyć dowolnej tekstury, którą preferuje się szczególnie i która pasuje do stylu pomieszczenia. Powinna to być tekstura, która może sprawić, że lampa będzie jasnym punktem skupienia, przyciągającym uwagę.

Rola abażuru do lampy we wnętrzu

Oprócz czynnika funkcjonalnego abażur pełni także rolę dekoracyjną. Może stać się głównym akcentem, ale może efektownie połączyć się z innymi elementami. Jeśli lampa ma być punktem centralnym, lepiej wybierać jasny odcień używając koloru i faktury, które nie zostały powtórzone w pokoju. A gdy abażur jest zmieszany z resztą wnętrza, warto użyć kolorów i grafiki, które są już obecne na tapecie, zasłonach, poduszkach lub wykładzinie dywanowej. Ponadto należy upewnić się, że abażur znajduje się w bezpiecznej odległości od lampy i innych źródeł ciepła. Dotyczy to zwłaszcza abażurów papierowych.

Nietypowe miejsce dla lampy z abażurem

Można pomyśleć o zastosowaniu lampy z abażurem w nietradycyjnych lokalizacjach i kombinacjach. Być może dzięki temu łazienka rozbłyśnie nowymi kolorami za pomocą abażurów po bokach lustra, lub kilku identycznych małych lamp wiszących zdobiąc długi stół jadalny.