Technologia

Najdziwniejsze przypadki odzyskiwania danych

Odzyskiwanie danych może dotyczyć najdziwniejszych urządzeń po uszkodzeniach wywoływanych w wyjątkowo nietypowych sytuacjach. W jakich przypadkach dochodziło już do skutecznego przywrócenia danych?

Tylko w kilku ostatnich latach udowodniono, że możliwe jest odzyskanie danych w wyjątkowo ekstremalnych sytuacjach. Przed laty udało się to w Niemczech – strażak ratujący rodzinę w pożarze zapomniał o telefonie, który narażony był na płomienie. Sztab specjalistów uznał, że odzyskanie pamiątkowych zdjęć to wręcz kwestia honoru – praca techników była skuteczna.
W Norwegii głośno było o odzyskaniu danych ze skorodowanej wodą starej karty pamięci. W Stanach Zjednoczonych eksperci udowodnili, że można uratować sto procent danych z tableta Microsoft, który został całkowicie zmiażdżony. Ciekawostką jest również historia z Bałkanów. Tam w 2014 r. znany był przypadek serwera, który został porwany wraz z powodzią. Choć znajdował się pod jej powierzchnią, a odnaleziono go po dwóch tygodniach, dane udało się niemal w całości przywrócić. – Jak widać, w przypadku odzyskiwania informacji nie ma rzeczy niemożliwych – kwitowali tę sytuację technicy odpowiedzialni za proces przywrócenia zapisanych materiałów.