Niedrogie pokrycia dachowe
Dach to jeden najbardziej widocznych elementów domu, dlatego pokrycie dachowe jest bardzo ważne. Należy dopasować je do otoczenia oraz elewacji budynku. Nie powinno się wyróżniać, a współgrać z wyglądem całej okolicy.
Dachówki bitumiczne
Dachówki bitumiczne są jednym z najtańszych rozwiązań, będące dobrą alternatywą dla dachów blaszanych czy ceramicznych. Taka dachówka jest wykonana z osnowy z włókna szklanego, bitumu, który pod wpływem słońca ulega samo wulkanizacji, a także z kolorowej posypki mineralnej. Oprócz niskiej ceny dachówki bitumiczne mają też inne zalety – są uniwersalne, bardzo łatwe w montażu, lekkie, można je zastosować na dachu o dowolnym kącie nachylenia. Poza tym bardzo efektownie wyglądają i są elastyczne, co sprawia, że mogą być układane nawet na dachach o skomplikowanych kształcie.
Dachówki bitumiczne są dostępne w różnych kształtach, najtańsze są sześciokątne, można spotkać także modele, które po montażu wyglądają jak nałożone jedna na drugą. Znajdziemy też popularny kształt “rybiej łuski”. Montaż takiej dachówki jest niezwykle prosty, ich cechą charakterystyczną jest to, że ulegają samo wulkanizacji pod wpływem słońca. Tak więc, wybierając takie rozwiązanie, prace należy przeprowadzić w najcieplejszych miesiącach roku.
Blachodachówki
Blachodachówka to kolejny popularny materiał służący do pokrycia dachowego. Jest niedrogi, solidny, nie nasiąka wodą, jest odporny na zarysowania oraz korozję, poza tym ma trwałą powłokę i kolor. Blachodachówkę najczęściej wykonuje się z blachy stalowej ocynkowanej, którą dodatkowo zabezpiecza się powłoką z poliestru lub plastizolu. Na rynku dostępne są także blachodachówki z posypką, które dodatkowo tłumią hałas i są cięższe.
Decydując się na takie rozwiązanie, kluczowy jest prawidłowy montaż. Pamiętajmy, że blacha to materiał, który pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa swoje wymiary. Bardzo ważny będzie w tym wypadku również sposób cięcia oraz sposób transportu – od tych parametrów będzie zależeć trwałość materiału. Blachodachówka zazwyczaj ma gwarancję 12 lat, producenci szacują jej trwałość na 25 do 70 lat.
Pokrycia włókno cementowe
Pokrycia włókno cementowe wykonuje się z cementu, wody, mączki wapiennej i włókien celulozowych. Takie pokrycie dachowe jest solidne, odporne na czynniki niekorzystne atmosferyczne, poza tym są łatwe w obróbce i niedrogie.
Płytki z włóknocementu montuje się bezpośrednio do deskowania z desek albo do łat, wykorzystuje się gwoździe miedziane lub cynkowane ogniowo. Ich ułożenie nie jest łatwe, trzeba być bardzo precyzyjnym, dlatego nie każdy dekarz decyduje się na takie zlecenie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal