Ciekawe

Nietypowa sprzedaż

Zawód sprzedawcy najczęściej kojarzy nam się z kimś, kto pracuje w sklepie odzieżowym, chemicznym czy spożywczym i obsługuje nas w nim na co dzień. Jednak umiejętności sprzedażowe przydają się także w bardziej nietypowych sytuacjach, w których chodzi o wydatki większego kalibru. O jakie zakupy konkretnie może chodzić?

Deweloper

Na dom ludzie często są w stanie wydać oszczędności całego swojego życia. Nie jest to zatem banalna inwestycja i łatwa decyzja.
W podjęciu jej ma pomóc osoba, która dom sprzedaje, czyli deweloper. Nie jest łatwo nakłonić kogoś do wydania kwoty, która dla niego jest ogromna. Deweloper nie powinien robić tego także w sposób nachalny. Jego zadanie powinno ograniczyć się do przedstawienia swojej oferty klientowi z jak najlepszej strony, jednocześnie nie zatajając żadnych ważnych informacji i zostawienia mu czasu na decyzję.

Dealer

Niektóre samochody kosztują tyle samo co duży dom. Jednak nawet jeśli klient nie decyduje się na luksusowe auto, zwykle nie jest to mały wydatek.
Dealer samochodowy jest zatem sprzedawcą, który także obraca bardzo dużymi pieniędzmi. Jako profesjonalista powinien mieć dużą wiedzę na temat modeli, które sprzedaje i bez problemu odpowiadać na wszelkie pytania klientów. Oczywiście, musi także wykazywać się kulturą i pewnego rodzaju inteligencją, która pozwoli mu na dopasowanie swojego słownictwa i sposobu mówienia do profilu rozmówcy.
Mimo że na rynku samochodowym jest bardzo duża konkurencja, w niezbyt dobrym guście jest negatywne wyrażanie się na temat innych firm. Warto zatem zachować takie uwagi dla siebie i skupić się na walorach swojej marki, której jest się przedstawicielem.

Umiejętności sprzedażowe i kultura osobista są zatem szczególnie ważne u sprzedawców, którzy oferują drogie produkty, w które ludzie inwestują swoje oszczędności. Niemiły czy nieprofesjonalny sprzedawca może skutecznie zniechęcić ich do zrobienia zakupów w danym miejscu. Dlatego też profesjonalizm i kultura są podstawą w pracy dewelopera czy dealera.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Partner Capital