Dom i Wnętrze

Nowe sztućce – jak je pielęgnować?

Komplet solidnych sztućców wykonanych z wysokiej jakości materiału to podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Mimo tego, że większość z nas na co dzień korzysta z łyżek, widelców i noży wyprodukowanych z wysokiej jakości, wzmacnianej stali, to warto pamiętać, że nawet tego typu sztućce wymagają odpowiedniej dbałości. Jak pielęgnować sztućce, aby zachowały swoją nienaganną kondycję na dłużej? Sprawdź!

Zanim użyjesz sztućców po raz pierwszy…

Kupiłeś nowe sztućce? Zanim wypróbujesz je po raz pierwszy, koniecznie umyj je dokładnie ciepłą wodą. Kolejnym krokiem błyskawicznego zabiegu jest wytarcie każdego elementu do sucha, a następnie wypolerowanie go. Po tak szybkim przygotowaniu, możesz zrobić pożytek ze swojego najświeższego nabytku.

Codzienna pielęgnacja sztućców ze stali 18/10

Większość sztućców dostępnych obecnie w sklepach wykonana jest ze stali nierdzewnej 18/10. Jeśli w Twojej kolekcji znajdują się łyżki, widelce i noże wykonane właśnie z tego typu materiału, możesz bez najmniejszych obaw myć je w zmywarce. Dzięki wysokiemu stężeniu chromu i niklu, stal jest odporna na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i zachowuje swój srebrzysty połysk pomimo kontaktu z ostrymi detergentami. Pamiętaj jednak, żeby po zakończonym myciu niezwłocznie otworzyć drzwi zmywarki. Kiedy cała para ulotni się, powinieneś wytrzeć i wypolerować sztućce, nie czekając, aż krople wody same wyschną. Jeśli na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub zanieczyszczeń znajdujących się w zmywarce na sztućcach wytrącą się rdzawe plamy lub nieestetyczny nalot, konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalistyczny środek przeznaczony do czyszczenia stali.

Mycie sztućców bez niklu

Część alergików zmuszona jest zrezygnować z produktów zawierających nikiel na rzecz sztućców oznaczonych symbolem 18/0. Alergicy powinni bezwzględnie rezygnować z mycia sztućców w zmywarce na rzecz mycie ręcznego. Więcej informacji znajdziesz na stronie gerlach.pl.