Zdrowie i Uroda

Nowoczesne metody depilacyjne

Jeszcze kilka lat temu prawdziwą furorę w kwestii usuwania zbędnego owłosienia robiły depilatory bądź innowacyjne metody depilacji woskowej. Dzisiaj hitem jest depilacja laserowa i wydaje się, że żadna inna technika jeszcze przez długi czas jej nie przebije.

Epilacja laserem jest nie tylko w pełni bezpieczna i komfortowa dla pacjentki, ale przede wszystkim to jedyna metoda, dzięki której włoski nie odrastają już nigdy. Jeszcze do niedawna laserem można było usuwa jedynie włoski ciemne i gęste, dzisiaj natomiast z zupełnie gładkich nóg czy okolic bikini cieszyć się mogą także blondynki, o włoskach cienkich i delikatnych.

Jak działa laser?

Urządzenie ze specjalną głowica emituje wiązki światła o odpowiedniej temperaturze. Te docierają do cebulki włosa i niszczą melaninę, czyli główny składnik barwnikowy włosa. Z każdym kolejnym zabiegiem owłosienie po prostu zanika.

infografika depilacja

Każdy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut a pacjentka może odczuwać jedynie delikatne szczypanie w momencie emisji światła. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort depilacji, w najnowocześniejszych urządzeniach zastosowano nakładkę chłodzącą, która działa na skórę znieczulająco.
Zdaniem wykwalifikowanych lekarzy, którzy przeprowadzają depilację laserową, już podczas pierwszego zabiegu usuwanych jest 30% niechcianych włosków a po trzech zabiegach bezpowrotnie znika ich aż 90%.

Wizyta kwalifikująca do zabiegu

W renomowanych gabinetach dermatologicznych i najlepszych klinikach medycyny estetycznej wizyta kwalifikująca do zabiegu jest obowiązkowa. To podczas niej lekarz ocenia stan skóry i wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Do takich zalicza się ciążę oraz okres karmienia piersią, choroby skóry, podrażnienia naskórka i stany zapalne, rany, choroby nowotworowe, stosowanie leków światłouczulających czy antybiotyków. Przeciwwskazaniem jest również skóra opalona – zarówno promieniami słonecznymi jak i lampami wykorzystywanymi w solarium ani balsamami samoopalającymi.
Podczas wizyty kwalifikującej do zabiegu, dermatolog szczegółowo opisze pacjentowi przebieg każdego zabiegu oraz zaleci ich odpowiednią serię.
Jeśli tylko pacjent zastosuje wszelkie zalecenia lekarskie, depilacja laserowa może odbyć się niemalże natychmiast. Skóra musi być dokładnie oczyszczona i osuszona a włoski mają być zgolone – w tym celu nie można jednak używać wosku, depilatora ani pęsety.
Pamiętajmy, by na depilację przy wykorzystaniu lasera umawiać się w okresie jesiennym bądź zimowym bowiem skóra poddana zabiegom nie może mieć styczności ze słońcem przez kolejny miesiąc po ostatniej wizycie w gabinecie lekarskim (istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień).

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://medicinemag.pl/.