Oczyszczanie skóry – jak odzyskać świeżą i promienną cerę?
Czysta skóra twarzy bez zaskórników, normalizacja pracy gruczołów łojowych i pozbycie się niedoskonałości cery to najczęściej zgłaszana potrzeba w gabinecie kosmetologa. Jak zadbać o problematyczną cerę – poznaj najskuteczniejsze metody oczyszczania twarzy.
Przyczyny powstawania wągrów i zaskórników
Wągry i zaskórniki są wynikiem nadmiernego nagromadzenia sebum, martwych komórek skóry i zanieczyszczeń w porach skóry. Powstawanie tych niedoskonałości może mieć różne przyczyny, w tym czynniki genetyczne, hormony, stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz złe nawyki żywieniowe.
- Czynniki genetyczne mogą wpływać na produkcję sebum, które jest naturalnym tłuszczem wytwarzanym przez gruczoły łojowe. Nadmierna produkcja sebum prowadzi do zatkania porów skóry, co sprzyja powstawaniu wągrów i zaskórników.
- Czynniki hormonalne, takie jak okres dojrzewania, ciąża czy menopauza, mogą również wpływać na powstawanie niedoskonałości.
- Stres, który jest nieodłącznym elementem współczesnego życia, może prowadzić do powstawania wągrów i zaskórników. W momencie stresu nasz organizm produkuje większe ilości hormonów stresu, co z kolei zwiększa produkcję sebum. To może zaburzać naturalną równowagę skóry.
- Złe nawyki żywieniowe – wysoko przetworzona żywność, niska podaż warzyw i owoców, nadmiar tłuszczów nasyconych w diecie, ostre przyprawy będą negatywnie wpływać na stan cery i prowadzić do nadmiernej pracy gruczołów łojowych.
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry ma znaczący wpływ na stan naszej cery. Nieregularne oczyszczanie twarzy, stosowanie źle dobranych do potrzeb cery kosmetyków, brak demakijażu i wiele innych błędów codziennej pielęgnacji może przyczynić się do zatykania porów i powstawania wągrów.
Metody oczyszczania twarzy w medycynie estetycznej i kosmetologii
W gabinetach klinik estetycznych dostępnych jest wiele metod oczyszczania skóry, które są odpowiedzią na konkretne problemy i potrzeby cery.
Podstawą pielęgnacji, której nadrzędnym celem jest przywrócenie naturalnego piękna, zawsze powinno być profesjonalne oczyszczanie twarzy. Dzięki dobrze przeprowadzonemu zabiegowi pozbędziemy się nagromadzonych zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz martwego naskórka.
Ten kompleksowy proces zwykle obejmuje kilka etapów, takich jak:
- oczyszczanie głębokie;
- peeling chemiczny;
- ekstrakcja wągrów i zaskórników;
- nałożenie nawilżających i kojących maseczek.
Jakie inne zabiegi gabinetowe na oczyszczanie twarzy?
- Mikrodermabrazja – polega na kontrolowanym ścieraniu warstwy naskórka za pomocą mikrokryształków lub specjalnej końcówki z diamentowym pyłem. Ten proces usuwa martwe komórki skóry, stymuluje produkcję kolagenu i pobudza regenerację skóry, co w efekcie prowadzi do jej oczyszczenia i odświeżenia.
- Peeling kwasami owocowymi lub salicylowymi – działanie kwasów prowadzi do delikatnego złuszczania naskórka, dzięki czemu usuwane są zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Dodatkowo peelingi kwasowe pobudzają produkcję kolagenu, co przyczynia się do odnowy skóry i redukcji niedoskonałości.
- Laseroterapia stosowana jest w przypadku bardziej zaawansowanych problemów skórnych, takich jak różne odmiany trądziku. Lasery działają na zasadzie skupienia wiązki światła na konkretnych obszarach skóry, co powoduje zniszczenie bakterii i redukcji nadmiaru sebum. W efekcie skóra staje się oczyszczona, a zmiany trądzikowe zostają zredukowane.
Do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej często wykorzystuje się również specjalistyczne urządzenia, których działanie opiera się ta technologiach hi-tech. Jednym z nich jest urządzenie do oczyszczania skóry za pomocą próżni, które pozwala na usuwanie zanieczyszczeń i sebum z porów skóry. Innym często stosowanym zabiegiem jest peeling ultradźwiękowy, który wykorzystuje fale dźwiękowe do delikatnego złuszczania naskórka i głębokiego oczyszczania skóry.
Troska o zdrowie i wygląd skóry wymaga indywidualnego podejścia. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu związanej z oczyszczaniem skóry, ważne jest skonsultowanie się z profesjonalistą, takim jak dermatolog, lekarz medycyny estetycznej czy doświadczony kosmetolog. Specjalista dokładnie oceni stan skóry, zidentyfikuje przyczyny problemów i zaproponuje odpowiednie metody oczyszczania, które będą dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Więcej ciekawych informacji z zakresu zabiegów medycyny estetycznej i zdrowego stylu życia znajdziesz na portalu Find my Beauty Expert.
Zapraszamy do kontaktu z gronem naszych ekspertów – napisz do nas.