Technologia

Odcień lakieru w sprayu?

Samochód jest dla wielu z nas wyznacznikiem statusu społecznego – często rezygnujemy z nowego telewizora czy zagranicznych wakacji właśnie na rzecz nowego samochodu. Z tego też względu każda rysa na lakierze jest śladem nie tylko na rzeczy materialnej, na samochodzie, ale często powoduje również frustracje właściciela. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że tego typu uszkodzenia jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić na parkingu pod blokiem, a jedyne czego do tego potrzebujemy to dobry lakier samochodowy w sprayu. Jak taki lakier wybrać, gdzie kupić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że samodzielne naprawienie uszkodzeń powłoki lakierniczej nie jest wcale trudne. Jest to jednocześnie okazja do przywrócenia blasku naszemu pojazdowi oraz uczynienia tego stosunkowo niewielkim kosztem – profesjonalne lakierowanie elementu blacharskiego w zależności od regionu Polski oraz doświadczenia lakiernika zaczyna się od około 250,-zł. Samodzielne lakierowanie przy pomocy farby w sprayu zamknie się z łatwością w kwocie 100,-zł.

1K czy 2K?

Wybierając się do mieszalni lakierów warto zdecydować się nie na gotowe lakiery akrylowe, które są lakierami jednoskładnikowymi (1K), ale postawić na lakier dobierany i pakowany do puszki na nasze indywidualne zlecenie. W ten sposób mamy pewność, że będzie to nie tylko znacznie trwalszy lakier dwuskładnikowy (2K, czyli z utwardzaczem), ale jednocześnie, że będzie on dobrany do rzeczywistego odcienia naszego lakieru. W tym względzie nie warto decydować się na gotowe lakiery, które tworzone są jedynie w oparciu o kod producenta samochodu – lakier po latach eksploatacji zmienia swój odcień (np. płowieje) i może się zdarzyć, że nawet użycie lakieru zgodnego z kodem producenta da nam inny kolor, który będzie wyraźnie świadczył o przeprowadzonej naprawie.

Ile to kosztuje?

Koszt zakupu lakieru samochodowego w sprayu w wersji 1K to wydatek w okolicach 20-40,-zł za puszkę o pojemności przeważnie 500 mililitrów. Jeżeli zdecydujemy się na lakier samochodowy w sprayu w wersji 2K, to musimy się liczyć z wydatkiem 30-60,-zł za mniejszą puszkę – przeważnie 400 mililitrów. Warto pamiętać również o tym, że tego typu lakier warto następnie przykryć warstwą lakieru bezbarwnego, która nada odpowiedniego połysku i dodatkowo zabezpieczy naszą naprawę.

Podsumowując, największą uwagę powinniśmy poświęcić doborowi odcienia lakieru do naszego pojazdu – jeżeli tutaj popełnimy błąd to niestety, ale każda przeprowadzona naprawa przy pomocy takiego lakieru będzie widoczna już na pierwszy rzut oka. A nie o to przecież chodzi!

Materiały do artykułu dostarczone przez Lakiery24.com – lakiery samochodowe w sprayu

https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ https://e-oko.com/magia-mebli-loftowych-historia-cechy-charakterystyczne-i-jak-je-wkomponowac-w-wnetrze/ https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/