Inspiracje

Ogrodowa naturalność

Natura inspiruje nas na wiele sposobów. Uczymy się na nowo cieszyć jej skarbami. Ale nie tylko. Kształtujemy coraz bardziej świadomie styl bycia związany z naturalnością, ze swobodą, z dowolnością. Okazuje się, że nie wszystko musi być perfekcyjnie uporządkowane. Zresztą natura ma swój własny porządek, który trzeba nauczyć się doceniać i naśladować. Czerpiąc z tego radość.

Być sobą w ogrodzie i poczuć się lekko

Naturalność to wierność samemu sobie i pewien autentyzm bycia. Ogród to najlepsze miejsce, żeby to poćwiczyć. Warto zaplanować takie zacisze, w którym się ukryjemy, gdzie poczujemy się swobodnie. Może wykreujemy własny fragment świata w uroczej altance, w której postawimy meble rattanowe – symbol naturalności.

Przedmioty stworzone wspólnie z naturą

Zestawy mebli ogrodowych z rattanu jak i pojedyncze meble – to przykład tworzenia razem z naturą. Przedmioty te są ręcznie wyplatane z naturalnego rattanu. Podkreślają ekologiczne nastawienie. Stanowią zestawienie kreacyjnej natury i ludzkiej wyobraźni.

Uniwersalizm i naturalizm

Okazuje się, że ogrody naturalistyczne są odwieczne. Nie starzeją się – to znaczy zawsze prezentują się dobrze. Upływający czas działa na ich korzyść. Podkreśla ich piękno. Oczywiście wymagają też pracy, ale niektóre sprawy mogą w nich toczyć się własnym rytmem. Kamienie naturalne porastające mchem. Czy rozłożyste drzewa tworzące zacienione miejsca, w których rozwijają się cieniolubne byliny.

Dlatego coraz chętniej decydujemy się na stworzenie ogrodu leśnego czy rustykalnego. W ogrodowej przestrzeni pojawiają się często swobodne łąki kwietne czy zakątki skalne, alpinaria nawiązujące do urody górskiego świata. Wykorzystuje się tutaj kamień naturalny, drewno, rattan – materiały bliskie naturze.