Ciekawe

Opieka nad seniorami w Niemczech – praca z przyszłością

Społeczeństwo niemieckie należy do grup społeczeństw starzejących się. Obecnie na sto osób w wieku produkcyjnym w Niemczech przypada blisko 40 seniorów. Statystyki te pokazują, że opieka nad seniorami w Niemczech to praca przyszłościowa i stale rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów.

Nowa branża, nowe możliwości

Pracą w charakterze opiekuna niemieckiego seniora jest zainteresowanych coraz więcej Polaków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W Polsce rozwinęła się cała branża związana z przygotowaniem wykwalifikowanych opiekunów, którzy delegowani są do pracy z niemieckimi seniorami.

Osoby zainteresowane taką praca mogą skorzystać ze specjalnych kursów przygotowawczych, na których dowiedzą się jakie potrzeby mają seniorzy, jak te potrzeby zaspokoić oraz na czym polega specyfika tej pracy. Podczas takiego kursu niejednokrotnie można przekonać się, czy kandydat posiada wymaganie kompetencje miękkie, które są bardzo ważne w tej pracy.

Oprócz kursów przygotowawczych organizowane są też intensywne kursy językowe. Nauka niemieckiego przebiega pod kątem słownictwa, które może być przydatne w codziennej pracy z seniorem.

Niemiecko-polska symbioza

Polacy są gotowi wyjeżdżać do Niemiec do pracy w charakterze opiekuna, a niemieccy seniorzy coraz chętniej przyjmują do siebie polskich opiekunów. Powstaje w ten sposób niemiecko-polska symbioza na gruncie wzajemnego zaspokajania swoich potrzeb.

Wyjazd do pracy do Niemiec wiąże się z wieloma obawami, które najczęściej nie mają zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością. Opieka nad seniorami w Niemczech pochłania większość czasu polskiego opiekuna, a sami seniorzy są zwykle pozytywnie nastawieni do współpracy z nowym opiekunem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wyjazd w celu opieki nad seniorami w Niemczech wiąże się z całym szeregiem przygotowań. Nie można zapomnieć o własnym bezpieczeństwie. Przede wszystkim warto zainteresować się przyszłym pracodawcą, sprawdzić kim jest ten człowiek lub jego rodzina. Niejednokrotnie opiekuni zatrudniani są przez specjalistyczne placówki, np. szpitale lub domy spokojnej starości – te jednostki też należy sprawdzić.

Weryfikacji powinny podlegać nie tylko warunki mieszkaniowe, ale również stan samego seniora. Do opieki nad schorowanym, nieaktywnym fizycznie człowiekiem trzeba się bardzo dobrze przygotować.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care