Technologia

Oryginalne tonery czy zamienniki – trudny wybór?

Dla niektórych osób dokonanie wyboru między tanimi zamiennikami, a droższymi tonerami nie jest poważnym dylematem. W końcu jeśli w sklepach dostępne są tańsze rozwiązania, to wydawanie większych sum nie ma najmniejszego sensu. Wystarczy jednak zapoznać się z różnymi informacjami oraz opiniami użytkowników, aby przekonać się, że wybór wcale nie jest taki prosty.

Oryginalny toner – wyższa jakość

Wiele osób twierdzi, że oryginalne tonery do drukarek wcale nie zapewniają wyższej jakości wydruku. Rzeczywiście do pewnego stopnia jest to prawdą. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy drukuje się zwykły teks. Prosty czarno-biały wydruk, będzie wyglądał dobrze, nawet jeśli wykorzystany toner nie reprezentuje zbyt wysokiej jakości. W takiej sytuacji zauważenie różnicy jest praktycznie niemożliwe.

Wyższa jakość markowych tonerów do drukarek jest widoczna dopiero z punktu widzenia osób, które na co dzień muszą drukować materiały o lepszej jakości. Dotyczy to także użytkowników lepszych drukarek. Możliwości takiego sprzętu pozwalają na przygotowanie naprawdę dobrych wydruków. W takim przypadku nie może być wątpliwości, że markowe tonery do drukarek dają lepsze efekty praktycznie w każdym przypadku.

Wydajność również ma znaczenie

Podobnie jak w przypadku jakości, nie każdy również zauważy różnice dotyczące wydajności. Testy pokazują, że markowe tonery do drukarek w wielu przypadkach rzeczywiście pozwalają na przygotowanie dużo większej ilości kopii. Na co dzień, gdy drukuje się średnio kilka stron dziennie różnice są mało odczuwalne.

Zakup oryginalnego tonera do drukarki może mieć jednak znaczenie w przypadku firmy. W przedsiębiorstwie drukuje się praktycznie przez cały czas, drukarka jest eksploatowana w bardzo intensywny sposób. W takiej sytuacji przed zakupem tonera warto sprawdzić wydajność, jaką charakteryzują się dostępne rozwiązania. Może okazać się, że dużo tańszy zamiennik pozwoli na przygotowanie znacznie mniejszej liczby kopii i ostatecznie jego zakup nie okaże się wcale tak bardzo opłacalnym pomysłem.

Wybór tonera a sprawność drukarki

Niektórzy eksperci twierdzą także, że urządzenia, w których często używa się zamienników tonerów do drukarek statystycznie częściej ulegają awariom. Dane tego typu pochodzą między innymi z serwisów zajmujących się naprawą takiego sprzętu. Ryzyko poważnej awarii drukarki to na pewno możliwość, które nie należy całkowicie lekceważyć. Muszą ją brać pod uwagę przede wszystkim użytkownicy sprzętu z wyższej póki cenowej.

Oczywiście nie można nikomu zabronić używania zamienników. W końcu w wielu zastosowaniach wypadają one równie dobrze jak markowe tonery. Warto jedynie pamiętać, aby kupować tańsze alternatywy produkcji sprawdzonych, znanych firm.