Zdrowie i Uroda

Pierwsze “dorosłe buty” – garść porad

Kiedy myślisz o najbardziej klasycznych, typowych kobiecych butach, to zapewne do głowy przyjdą ci właśnie czółenka damskie. Posiadanie przynajmniej jednej pary jest nieodzowne każdej kobiecie, która pragnie swoją urodę celebrować i zwyczajnie cieszyć się z eleganckiego wyglądu. Jak wybrać najlepsze czółenka? Zapraszamy do lektury.

Kolejne do kolekcji, czy pierwsze w szafie?

To pierwsze pytanie jakie musi zadać sobie każda przyszła posiadaczka modnych czółenek damskich. Szczególnie ważne w przypadku, jeśli będą to pierwsze tego typu buty w naszej garderobie. Z pewnością żadna z nas nie urodziła się w obcasach, dlatego wybór pierwszej pary tego eleganckiego obuwia może określić przyszły stosunek do butów na obcasie w ogóle. To niewłaściwie dobrane buty są często powodem dla którego spotyka się opinie: „nie umiem chodzić na szpilkach” i „każde wysokie buty ranią moje stopy”.

Pierwsze w szafie czółenka damskie powinny być przede wszystkim wygodne, uniwersalne i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Spełnienie tych trzech warunków jednocześnie pozwoli cieszyć się wybraną parą przez długie lata i w rozmaitych okolicznościach.

Wygodne, czyli jakie?

Jeśli przez wiele lat uczono Cię, że but powinien mieć „zapas”, to w przypadku butów na szpilce, koturnie lub kostce ta zasada niekoniecznie się sprawdza. Po pierwsze dlatego, że najczęściej zakładasz do nich raczej cienki pończochy lub rajstopy, lub wsuwasz je na bosą stopę. Jakikolwiek zapas jest niepotrzebny, a co gorsza, może sprawić, że czółenka będą spadać ze stopy.

Jeśli nie możesz przekonać się do klasycznych szpilek, zdecyduj się na parę o niższym obcasie lub na dobrze wyważonej koturnie. Zawsze mierz obydwa buty w sklepie! Tylko w ten sposób sprawdzisz, jak naprawdę czujesz się te kilka centymetrów nad ziemią. Obcas pomiędzy 3-5 cm jest niezbyt wymagający, a na tyle kobiecy, że odczujesz różnicę po przesiadce z zupełnie płaskich modeli.

Na każdą okazję

Nie, nikt nie oczekuje, że czółenka damskie założysz na piłkarski mecz syna albo na całodzienną wycieczkę po parku. Ale buty w neutralnym (czarnym, brązowym lub cielistym kolorze) powinny pasować do większości posiadanych przez Ciebie kreacji – sukienek, garsonek, a nawet dżinsów. Dzięki temu nie będą zakupem na jedno wyjście, a staną się lubianym i często używanym elementem twojej garderoby. Na wybór pierwszych czółenek warto zatem poświęcić trochę więcej czasu i raczej nie decydować się na pierwszą polecaną prze ekspedientkę parę, podobnie jak kupować je na wyprzedaży, czy przez internet. Na to mogą pozwolić sobie tylko panie, które doskonale poznały już swoje stopy i ich wymagania.

Grafika pochodzi ze strony Noevision.pl