Ciekawe

Popularne spinki do mankietów oraz ich historia

Spinki do mankietów to praktyczne akcesoria, których zadaniem jest łączyć mankiety koszuli i “trzymać” je w miejscu. Dziś są nieodłącznym elementem w modzie męskiej, noszą je zarówno dorośli mężczyźni, jak i nastolatkowie. Ich wybór jest ogromny i są nie tylko praktycznym dodatkiem, ale też idealnym uzupełnieniem każdej stylizacji. Warto więc poznać ich historię i dowiedzieć się, kiedy i dlaczego stały się tak popularne. 

Spinki do mankietów koszuli i ich początki

Na przełomie XVI i XVII wieku nastąpiła pewna rewolucja w modzie męskiej. To właśnie wtedy pojawiły się bogato zdobione koszule z dekoracyjnymi mankietami. Wyglądało to ładnie, ale nie było zbyt praktyczne, ponieważ koronkowe mankiety często opadały, nieraz wpadając przy tym do potraw czy napojów podczas przyjęć. Panowie próbowali je podwiązywać sznurkami czy ozdobnymi wstążeczkami, jednak nie było to komfortowe rozwiązanie, ponieważ do wiązania potrzebna była pomoc drugiej osoby. W końcu do tego celu zaczęto używać guzików, które do złudzenia przypominały spinki mankietowe z czasów współczesnych. Początkowo do ich wyrobu używano metali szlachetnych, złota, srebra, a czasami też kryształów. Do ich ozdabiania wykorzystywało się kamienie szlachetne. Dlatego też ówczesne guziki stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem luksusu, ponieważ biedniejsi ludzie nie mogli sobie na nie pozwolić.

Spinki metalowe w XIX i XX wieku

To właśnie w XIX wieki spinki do mankietów powoli dostępne były dla każdego, a to za sprawą tego, że zaczęto je produkować z dużo tańszych surowców. Tanie metale, z których spinki były produkowane, pokrywano cienkimi warstwami złota czy srebra, dzięki temu każdy mógł sobie na nie pozwolić. W roku 1882 wynaleziono maszynę, która umożliwiała produkcję spinek na większą skalę. Początek XX wieku to czas, kiedy spinki do koszuli osiągnęły największą popularność. W tamtych latach byłe one najczęściej wybieranym prezentem, a ich produkcją zajmowało się wiele światowej klasy firm jak np. Tiffany. W roku 1970 ich popularność spadła, a spinki mankietowe zostały zastąpione przez tradycyjne, plastikowe guziki. Po latach zaczęły znów nieśmiało powracać do mody męskiej, aż w końcu ponownie zagościły w niej na dobre i dziś, tak jak w poprzednich stuleciach – spinki do mankietów ślubne są symbolem elegancji, klasy i dobrego gustu.

Spinki do mankietów obecnie

W dzisiejszych czasach eleganckie spinki do mankietów znów powracają do łask. Chociaż dzisiaj jest to już raczej tylko ozdoba koszuli i ciekawe dopełnienie stylizacji, to jednak cieszą się ogromną popularnością. Ze względu na to, że ich wybór jest ogromny, to każdy wybierze takie spinki, które trafią w jego gust. Występują też w wielu przeróżnych kształtach i oprócz tych klasycznych, możemy wybrać takie z postaciami z filmów czy odzwierciedlające zainteresowania ich posiadacza. Różnią się nie tylko kształtami i kolorami, ale też materiałem z którego zostały wykonane. Dziś oprócz tych złotych i srebrnych, bardzo popularne są spinki ze stali chirurgicznej. Zarówno teraz, jak i na początku XIX wieku, spinki do mankietów koszuli są bardzo często wybieranymi prezentami. Oprócz prezentu warto pamiętać również o życzeniach.