Dom i Wnętrze

Rodzaje baterii łazienkowych

Wbrew pozorom nawet wśród baterii łazienkowych wyróżniamy wiele, ciekawych odmian tego typu produktów. Producenci wciąż prześcigają się w tworzeniu nowoczesnej armatury, z których sami możemy spokojnie korzystać. Warto więc zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami armatury, aby dopasować ją później do własnej łazienki bądź kuchni.

Baterie łazienkowe podtynkowe

Ostatnio stały się bardzo modne, bo mają wiele zastosowań. Można je wykorzystać zarówno w kabinach prysznicowych, jak i bidetach lub przy umywalkach. Przed zamocowaniem baterii podtynkowych należy odpowiednio przygotować miejsce do ich montażu, bowiem część elementów takiej baterii będzie znajdować się pod ścianą. Trzeba więc o tym pomyśleć podczas wykonywania okładzin ściennych.

Baterie łazienkowe wielootworowe

Wśród produktów z tej kategorii wyróżniamy baterie umywalkowe, wannowe oraz bidetowe. Do każdej z nich należy dopasować dokładnie wszelkie urządzenia sanitarne. Jeśli więc chce się kupić baterię wielootworową, trzeba zainwestować w urządzenia sanitarne ze specjalnymi otworami. Jedynym wyjątkiem są tutaj wanny akrylowe, w których w każdej chwili i bez większych problemów można wywiercić nowe otwory, by zamontować w nich baterię.

Baterie łazienkowe jednouchwytowe

To najpopularniejszy rodzaj armatury, który sprawdzi się w większości przypadków. Baterie jednouchwytowe sprawiają najmniej kłopotów i są wygodne dla użytkowników. Bez problemu dopasowuje się je do każdego rodzaju umywalki, bidetu bądź kabiny prysznicowej. Sklepy oferują ogromny wybór właśnie takich baterii jednouchwytowych, które są dodatkowo łatwe w montażu.

Które baterie będą najlepsze?

Gdy wybieramy baterię łazienkową, musimy zwrócić uwagę nie tylko na jej model, ale również i na rodzaj tworzywa, z którego została ona wykonana. Najlepiej sprawdzi się armatura z ceramiczną głowicą, która zapobiegnie uciążliwemu kapaniu z kranu. Dowiedzmy się również, czy wybrana przez nas bateria posiada perlator, czyli niewielkie, metalowe lub plastikowe sitko. To ono zacznie napowietrzać wodę, także będzie bardzo pozwoli zmniejszyć zużywanie wody nawet o ponad 50 procent. Dodatkowo, kurek w armaturze powinien działać lekko i nie może stawiać oporu.

W przeciwnym wypadku ciężko byłoby z niego korzystać. Ostatnio modne stały się również baterie ze specjalnym eko- przyciskiem. Włączając go, ustawia się tryb ekonomiczny, który także pozwala na zaoszczędzenie wody. Sprawdzi się więc w miejscach, w których często korzystamy z umywalki, a na pewno sami się z nim wielokrotnie spotkaliśmy m.in. w publicznych łazienkach. Oprócz tego nowoczesne baterie łazienkowe
powinny mieć możliwość regulacji wody, aby każdy mógł swobodnie manewrować jej strumieniem.

Przed podjęciem decyzji o wyborze idealnej baterii łazienkowej, warto zapoznać się z różnymi rodzajami tej armatury. Każda z nich ma bowiem inne właściwości i sprawdza się w odmiennych sytuacjach. Baterię zawsze dopasowujemy więc zarówno do umywalki, jak i własnych potrzeb, aby swobodnie z niej później korzystać.